Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tarih: 31.01.2023 09:58
Yatak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Yatak modelleri seçiminde dikkate alınacak detaylar hakkında bilgilendirmelere yer verdiğimiz makalemiz sizlerle.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsan yaşamında uyku önemli bir yere sahiptir. Yaşamımızın büyük oranda bir süresini uykuya ayırmaktayız ve yanlış bir yatak seçimi ile bu süreyi ağrı ve hastalıklarla geçirmek istemeyiz. Doğru Yatak Seçimi yaparak bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığını en aza indirebilirsiniz. 

Yatak Seçimi, uyku düzeni üzerinde fazlasıyla etkilidir. Verimli bir uyku düzenine sahip olabilmeniz için tercih ettiğiniz yatağı doğru seçmelisiniz. Tüm günü yorgun bir ruh halinde geçirmemek adına bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Yataklar hayatımızın her döneminde özenle seçimini yapmamız gereken ürünlerdir. Her yaşta ve beden yapısına uygun olan yatak modelini bulmak mümkündür. Bu sayede yatak seçiminde; boy, yaş, kilo, vücut şekli ve varsa omurga rahatsızlığı gibi faktörler göz önünde bulundurulabilir. Özellikle omurga rahatsızlığı olan kişilerin bu konuda daha fazla hassas davranmaları önemlidir. 

Yatak firmaları tarafından üretilen modelleri, her vücut yapısına hitap edecek kadar geniş bir tasarım skalasını ortaya koymaktadır. Her biri farklı bir ihtiyaca göre tasarlanan yatak modelleri sayesinde aradığınız niteliklere sahip yatak modelini bulmanız çok zor olmayacaktır. Ancak sağlık sorunu olan kişilerin tercihlerinde kişisel zevklerden ziyade rahatsızlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle omurga rahatsızlığı olan kişiler için yatak seçimi daha fazla öneme sahiptir. Yeni yatak alacak ya da eskiyen yatağını değiştirecek kişilerin öncelikli dikkat edecekleri durum omurga sağlığı olmalıdır. Omurga sağlığı tüm vücudu etkileyeceği için özen gösterilmelidir. 
 

Yatak Seçimi Neden Önemlidir?

Gün içerisinden kendinizi yorgun ve uykusuz hissediyorsanız bu yanlış bir yatak seçimi yaptığınızın belirtisidir. Tüm gece uyusanız da, rahatsız bir yatakta uyuduğunuz ve sabah uyandığınızda sanki hiç uyumamış gibi olabilirsiniz. Bunun ana sebebi de yatağınızın rahatsızlığından kaynaklı olması yüksek ihtimaldir. Uyku düzeninin insan vücudu üzerindeki etkisi bilinmekte olup bunun da doğru yatak ile ilişkilendirilmesinden dolayı da yatak seçimi fazlasıyla önemlidir. Ayrıca vücut yapınıza varsa rahatsızlığınızı destekler nitelikte olmayan yatakların da olumsuz etkileri görülmektedir. 
 

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru yatak seçimi yapmak için dikkat edeceğiniz ana unsurlar, vücut yapınız, uyku alışkanlıklarınız ve beklentileriniz olmalıdır. Vücut yapınıza uygun olmayan ya da beklentilerinizi karşılamadığı halde aldığınız yatağınızı kısa zamanda tekrar değiştirme ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Bunu engellemek için de yatak seçerken dikkat edebileceğiniz noktalar vardır. Yatak seçimine özen gösterdiğiniz takdirde deliksiz bir uykuya ve dingin bir vücuda kavuşabilirsiniz. Yatak seçerken dikkat edebileceğiniz hususlar;

•Uyuma şeklinizi göre yatak seçimi; yatak seçiminde bahsedeceğimiz ilk faktör uyuma şekliniz. Her insanın uyku pozisyonu tercihi farklıdır. Kimisi yüz üstü yatarken, kimisi yan yatmayı tercih eder. Bu gibi farklılıklar yatak seçiminde de etkili olacaktır. Yüzüstü yatmayı tercih eden birisinin çok sert ya da yumuşak yataklar yerine, daha kararında bir yapıya sahip modeli seçmesi doğru olacaktır. Sırt üstü yatan biri için ise önem verilecek detay omurga yapısıdır. Omurgayı destekler nitelikteki yatak modellerine yönelmek bu durum için en ideali olacaktır. Genel olarak baktığımızda son dönemlerde yatak üretimi esnasında firmalar her model için omurgayı destekleyecek nitelikte olmasına özen göstermektedir. Bu sayede aradığınız yatak modeline kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

•Seçeceğiniz yatağın karyolanız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Rengi tek ya da çift kişilik olmasından ziyade kullanacağınız karyola ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Uyumlu bir yatak seçimi yapmadığınız takdirde yatağınız karyolaya sığmayacaktır. Bu gibi bir durum ortaya çıkmaması için yatak seçimi yapmadan önce kullanacağınız karyola ile ölçülerinin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. 

•Yatak odası ile uyum; seçeceğiniz yatağın modeli, tasarımı ve renkleri ile tüm odanın dekorasyonun bir uyum içerisinde olmasına dikkat etmelisiniz. Uyumsuz bir görüntüyle karşılaşmamak adına diğer mobilyalarınız ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. 

•Ayrıca seçeceğiniz yatağın ebatları da odanız uygun olmalıdır. Küçük bir oda alanına sahipseniz burada büyük ebatlarda bir yatak aldığınızda hareket özgürlüğünüzü kısıtlamış olacaksınız. Bu gibi durumları istemediğimiz için kullanacağınız alanı göz önünde bulundurmalısınız. 

•Yatağın dayanıklı materyallerden yapılmış olmasına dikkat ederseniz sonrasında ortaya çıkacak sorunları da engellemiş olursunuz. Özellikle uzun vadede bir kullanım sunması adına dayanıklılık konusuna önem vermelisiniz. Kaliteli ve dayanıklı yapıda bir yatak sizi uzun süre kullanmanıza olanak sunacaktır. 

•Yaşadığımız bölgeye göre değişiklik gösterse de yaz aylarında terleme sorunu genel olarak rahatsız edici bir etkendir. Terleme sorunu yaşıyorsanız bu duruma yönelik hava alan niteliklerde yatak modellerine öncelik verebilirsiniz. Lateks yatalar türleri bu durum için en ideal ürünlerdir. 

•Yatak seçimi yaparken kullanılan malzemelere de dikkat etmelisiniz. Kalitesiz malzemelerden üretilen yataklar kısa zamanda hasarlanacağı için uyku sağlığınız bu durumdan etkilenecektir. Sentetik malzeme ile üretilen yatak modellerinden kaçınmalısınız. Bunlar yerine doğal malzemelerden üretilmiş tasarımlara öncelik vermeniz daha doğru bir tercih olacaktır.

•Yatak almaya karar verdiğinizde belirli bir bütçe ayırmalı ve bunu aşmayacak modellere yönelebilirsiniz. Çok pahalı yataklar en doğru ve kaliteli yatak modelidir gibi bir durum söz konusu değildir. Doğru yatak vücut yapınıza ve beklentilerinize uygun olan ürünlerdir. Bunun için bütçenizi zorlamanız ya da yüksek fiyatlı aldığınız bir yataktan yüksek beklentilerde bulunmanız doğru bir yöntem olmayacaktır. Herkesin uyumlu bulacağı yatak farklı olacaktır, bunu göz önünde bulundurmalısınız. 
 

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yatak seçimi yaparken işinizi kolaylaştıracak bir ayrıntı da yatakların farklı türlere sahip olmasıdır Yatak modelleri kendi arasında; yaylı yatak, lateks yatak, visko yatak, hybrid yatak olarak ayırılmaktadır. 

Yaylı Yataklar; yay ve süngerden oluşan yapıları ile vücudu destekler nitelikte ürünlerden oluşmaktadır. Bu modellerde kullanıla yaylar birbirine bağlı olarak tasarlanmaktadır. Birbirine bağlı yaylardan oluştukları için hareket ettiğinizde bu yayları hissetmeniz mümkündür.

Lateks Yatak; doğal ve estetik yatak arayışında olan kişiler için en uygun ürünlerdir. Köpüksü yapıları sayesinde vücudun şeklini alan ve omurgayı destekleyen yapıya sahiptir. Ayrıca hava akımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi sayesinde terleme de yapmaz. 

Visko Yatak; Nasa tarafında geliştirilen visko teknolojisi ile üretilen bu yatakların asıl amacı, astronotların omurgalarına binen yük ve basıncı azaltmaktır. Kullanan kişinin en rahat pozisyonda uyumasını sağlayan bu yataklar, akıllı hücre teknolojisi ile üretilmektedir. 

Hybrid Yatak; yaylı, visco, ve latex gibi materyallerin en üst performans noktasını tek bir yapıda birleştirecek şekilde üretilen yataklardır. İleri teknoloji kullanılarak üretilen bu yataklar ile daha fazla hedef kitleye ulaşmak ve aynı zamanda da müşteri memnuniyeti sağlamak hedeflenmektedir.  Klasik olarak üretilen yaylı yataklardan farklı olarak paket yay tercih edilmektedir. Yay teknolojisinin en yüksek adımında yer alan paket yay teknolojisinde, yaylar birbiri ile bağlı değil her biri bağımsız yaylardan tasarlanmaktadır. Bu sayede hareket ettiğinizde yayları hissetmezsiniz. 

Ev dekorasyonu ve mobilyaları için sitemizde yer alan çeşitli ürünleri incelemek için yapibahce.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz. 
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...