Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Matkap Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Tarih: 03.02.2023 11:23
Matkap Nedir? Nerelerde Kullanılır?
"Matkap Modelleri nelerdir?", "Matkap Seçimi için nelere dikkat edilir?" gibi önemli soruları cevaplandırdığımız blog yazımız sizinle...

Matkap Ne İşe Yarar?

Matkaplar; ahşap, beton, mermer gibi sert zeminlerin delinmesi için kullanılan aletlerdir. Matkap çeşitleri kullanım alanına göre farklılık gösterebilmektedir. Günlük hayatta fazla güç gerektiren tadilat işlerinde matkaplara ihtiyaç duyduğumuz anlar olabilir. Bu ihtiyaç hali bazı anlarda profesyonel nitelikte olurken, bazı anlarda ise daha amatör olarak karşımıza çıkabilir. İş alanlarının belirli bir kısmı profesyonel olarak matkap kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu gibi durumlara özel olarak geliştirilen matkap çeşitleri bulunuyorken, çok nadir kullanım ihtiyacı duyulan anlar için ise daha basit yapılarda ürünler de mevcut olmaktadır. Kullanım alanı konusunda çeşitliliğe sahip olması, üretim kısmında da alternatif çeşitliliğine yer verilmesi zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Farklı kesimden kullanıcıya hitap eden matkap modelleri en çok kullanılan elektronik el aletleri arasında yer almaktadır.

Matkapların kullanım alanı fazlasıyla geniş alana yayılım gösterdiği görülmektedir. Hem profesyonel hem de amatör kullanıma hitap etmesinden dolayı, farklı alanlarda ihtiyaç hali doğmaktadır. Matkap modelleri, her biri kendi içerisinde farklı yapılara sahiptir. Herhangi bir sert zeminde delik açılması ya da var olan deliğin genişletilmesi gereken her durum matkap çeşitleri için potansiyel bir kullanım alanı oluşturmaktadır. Bu anlamda baktığımızda ürün çeşitliliğinin de çok olması yadırganamaz. Beton zemin için ayrı, ahşap zemin için ayrı modellerin olmasının da bir anlamda sebebi her birinin ihtiyacının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Beton bir zemin için uygun olan modeli ahşap bir zeminde kullanmak gereksiz olacağı gibi, ahşap bir zemine uygun bir modeli de beton bir zeminde kullanmak yetersiz kalacaktır. Beklenti ile doğru orantılı olarak da matkap modelleri, seçim kısmında sizi zorlayacak kadar fazla ürün çeşitliliğine sahiptir. Çeşitliliğin çok olması doğru matkap seçimi noktasında kullanıcı üzerinde kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Bu yazımızda matkap çeşitlerinin neler olduğu ve doğru matkap seçiminin nasıl yapılması gerektiğine dair bilgilendirmelere yer vermeye çalışacağız.
 

Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Günlük yaşam içerisinde çok çeşitli eşyaları kullanım alanımıza dâhil etmiş durumdayız. Her birimizin evinde en minimalist ev dekorundan dolu dolu eşyalardan oluşan evlere kadar tüm evimizin genelinde çeşitli eşyalar kullanmaktayız. Evlerimizde büyük oranda yer kaplayan mobilyalar da buna dâhildir. Kullandığımız eşyalarımız zamanla tadilata gereksinim duyabilir, ya da evimizin herhangi bir alanında tadilata gereksinim duyulan anlar olabilir. Duvar delmek, eşyaları sabit bir zemine sabitlemek ya da yeni alınmış bir demonte mobilya parçalarını birleştirmek gibi ihtiyaçlar ortaya çıkabilir. Bu gibi anlar için yardımımıza matkap çeşitleri koşmaktadır. Evlerimiz Matkap Kullanım Alanlarıiçin ufak bir örnek sadece, profesyonel olarak her an kullanım ihtiyacı duyulan iş kolları da mevcut olmaktadır. Özellikle inşaat gibi iş alanları profesyonel matkap kullanmayı gerekli kılmaktadır.

Matkap modelleri elektrikli ve akülü özellikleri ile karşımıza çıkmaktadır. Seçim konusunun kullanıcıya bırakıldığı bu noktada önceliğiniz kullanım alanı ve çalışma sıklığı olabilir. Uzun süreli çalışma anında faklı belirli aralıklarla ya da sadece ihtiyaç halinde kullanıldığında ise farklı bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

Matkap çeşitleri; darbeli, darbesiz, kablolu, şarjlı olarak kendi arasında ayrılmaktadır.

Darbeli Matkap modelleri; iki diskin birbiriyle çarpışması ile açığa çıkan enerji akımı sayesinde çalışan darbeli matkap modelleri, duvar, beton gibi sert zeminlerde kullanım için ideal olmaktadır. Matkap modelleri arasında ses seviyesinde en yüksek orana sahip olması, bu modellerinin dezavantajı olarak görülmektedir. Darbeli matkap modelleri arasında alternatif olarak darbesiz seçeneği ile üretildiği örneklerine de rastlanmaktadır. Ayrıca, matkap modelleri arasında profesyonel kullanıma en çok uygun olan darbeli matkap modelleri, ufak tadilat işlerinde kullanılması adına çok da önerilmezler. Yüksek çalışma gücünden dolayı, daha çok yüksek performans gerektiren işlemler için kullanıma uygun ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Darbesiz Matkap modelleri; pistonun havayı sıkıştırmasıyla ortaya çıkan elektrik enerjisinin matkap ucuna yönlendirilmesi ile çalışan darbesiz matkap modelleri, ahşap, metal, plastik gibi daha yumuşak yüzeyler için kullanıma uygun görülmektedir. Darbeli matkap modellerine göre daha az ses çıkarma olanağına sahip olması ile de, kullanıcıların sık tercih ettiği modellerdir. Profesyonel işler için değil de daha çok genel tadilat işlemleri için matkap arayışında isenin tercihinizi darbesiz matkaplardan yana kullanabilirsiniz. Pratik kullanım kolaylığı sunmasından dolayı tadilat işlerinizi için ideal ürünlerdir.

Kablolu matkap modelleri; Kablolu yapılarından dolayı çalışması için prize ihtiyaç duyulan kablolu matkap modelleri, günümüzde diğer modellere oranla daha az tercih edilmektedir. Çalışması için prize ihtiyaç olmasından dolayı, her alanda kullanmak için uygun olmayan bu modeller, elektrik kesintileri ya da yakınlarda elektrik bağlantısının sağlanamayacağı anlarda işlevini kaybetmektedir. Bu sebeple de bu modeller yerine akülü modellere saha çok yönelimler olmaktadır.

Şarjlı matkap modelleri; akülü özellikleri sayesinde şarj edildikten sonra herhangi bir elektrik bağlantısına ihtiyaç duyulmayan modellerdir. Elektrik ihtiyacının minimum olmasından dolayı şarjlı matkap modelleri, ufak tadilatlar ve basit yapıda işler için ideal olan modellerdir.
 

Matkap Şarjlı mı Yoksa Kablolu mu?

Elektrikli Matkap modelleri ileAkülü Matkap modelleri arasındaki en temel farklılık akülü matkapların yalnızca şarj edilme noktasında elektriğe ihtiyaç duymasıdır. Elektrikli matkaplarda ise her an bir kablo ve prize ihtiyaç vardır.

Akülü matkapların şarjları doldurulduğunda dilediğiniz her alanda Şarjlı Matkap modeliniz kullanım için hazır konumdadır.

Elektrikli matkap modellerinin tek avantajı ise kablo ve priz olan her an kullanma imkânını sunmasıdır. Akülü matkapların şarjlarının yetersiz kalabileceği durumlarda elektrikli matkaplar daha kullanışlı olmaktadır. Özellikle uzun süreli işler için tercih edilmesi daha doğru olabilir.
 

Matkap Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Matkap modellerine ihtiyaç duyduğunuzda seçim aşamasına özen göstermeniz sizin için doğru ürüne ulaşma noktasında işinizi kolaylaştıracaktır. Bu anlamda matkap modelleri seçim aşamasında dikkat edeceğiniz önemli noktalar;

·Öncelikle kullanım amacınızı ve kullanacağınız alanı tespit etmelisiniz. Alacağınız matkap modeline hangi amaç için ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz.

·İşlem gerçekleştireceğiniz zeminin yapısını değerlendirmelisiniz. Sertlik derecesini iyi belirlemeniz alacağınız matkap için önem arz etmektedir. Beton, ahşap, mermer seçeneklerinin her biri farklı sertlik derecesine sahiptir. Beton delmek için akülü ufak yapılı bir model tercih etmeniz çok sağlıklı bir sonuç elde etmenize olanak sunmayacaktır.

·Matkap modellerinde yer alan devir sayısı gerçekleştireceğiniz işlere göre seçiminizde etkili olacaktır.

·Profesyonel işler için matkap seçiminiz darbeli ya da darbesiz modeller, daha basit yapıda işlemler için ise akülü matkaplar sizin için doğru seçim olacaktır.

·Seçim esnasında matkap modelinin voltaj gücü dikkate alınmalıdır. Özellikle profesyonel yapıda iş alanında kullanılması için gücü yüksek olan modelleri, aksi durumda ise daha standart seviyede bir güce sahip olan ürünler tercih edilebilir. Basit bir tadilat için 10 Volt gücünde modeller yeterli olabilecekken, daha sert zeminler ve uzun vadeli işlemler için bu güç yetersiz kalacaktır.
 

Matkap Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Matkap Modelleri her an profesyonel kullanım için ihtiyaç duyulmaz. Bazı anlarda amatör olarak da matkap kullanımına gereksinim duyabiliriz. Bu anlarda dikkat edeceğimiz durum amatör olarak bu işi yapacak kişinin kullanacağı matkap çeşididir. Darbeli bir matkap modeli herkes için kullanıma uygun olmayabilir. Amatör olan kullanıcıların tercihlerinde akülü matkapları seçmeleri, bu modellerin yetersiz kaldığı anlarda da bir profesyonelden yardım almaları daha doğru bir seçim olabilir. Aksi halde matkap kullanım esnasında yaralanmalar meydana gelme olasılığı yüksek ihtimal dâhilindedir. Ayrıca profesyonel ya da amatör fark etmeksizin matkap kullanım aşamasında iş güvenliği kuralları dâhilinde hareket etmek gereklidir. Gerekli görüldüğü durumlarda eldiven, baret ve gözlük gibi araçları kullanmak oluşabilecek kazalardan en az zararla kurtulmak anlamında yararlı olacaktır. 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...