Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

İş Güvenliği Malzemeleri

İş Güvenliği Malzemeleri

Sektör fark etmeksizin risk taşıyan çalışma alanlarında, çalışanların iş güvenliğini sağlamak için ihtiyaç duyulan ve olması gerekli olan malzemelere İş Güvenliği Malzemeleri denir. Sitemizde bulunan iş güvenliği malzemelerini baret, koruyucu gözlük, maske aparatı ve telsiz olarak sıralayabiliriz. Saydığımız bu ürünlerin ne olduğunu ne işe yaradığını ve önemini anlatmadan önce iş güvenliği ve İş Sağlığı konuları hakkında bilgi verilmesi daha uygun olur.

 

İş Güvenliği Nedir?

 

İş güvenliği, işçilerin çalıştığı mekânda meydana gelebilecek risk durumlarını en aza indirgemek için yapılan çalışmaların genel olarak ifade edilişidir. Özellikle risk durumlarını barındıran iş yerlerinde, aniden olan ya da olması öngörülen durumların zararını en hafife indirgemek için iş güvenliği uygulamaları gerekir. Buradaki temel amaç, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışmalarını sağlamaktır. İş ile işçi arasındaki koordinasyonu oluşturmak için iş güvenliği çalışmalarına ihtiyaç duyulur.

İş Güvenliği konusuna bu kadar önem verilmesinin temel sebebi, iş kazalarıdır. İş kazaları sonucu hayatını yitiren ya da hayatına eskisi gibi devam edemeyen pek çok çalışanımız iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından ya da eksik alınmasında dolayı bu tür risk durumları ile karşı karşıya kalıyor. Daha çok işçiye yönelik, onu koruyan ve güvence altına alan bir çalışma olan iş güvenliği aynı zamanda iş sağlığı kavramı ile sıkça yan yana kullanılır.

İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların iş ortamı sırasında ortaya çıkabilecek sağlık durumu ve mesleki riskleri minimum dereceye indirmeye çalışır. İş sağlığı ve güvenliği, tüm meslek gruplarını kapsar, özel olarak bir meslek grubuna mahsus değildir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları çalışanın sadece fiziksel açıdan deforme olması üzerinde durmaz. Fiziksel sağlığının yanı sıra ruhsal ve sosyal sağlığını da gözetir. Bu açıdan bakıldığında sağlık ve güvenlik kavramları birbirini tamamlar bir niteliğe sahiptir. Özellikle güvenliğin sağlanması sağlığı tamamlar. Sağlıklı bir çalışan da kendini güvende hisseder.

 

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

 

Genel olarak bakıldığında, sakatlık ve ölüm gibi insanın hayatını doğrudan etkileyen durumların telafisi yoktur. Özellikle çok fazla risk bulunan sektörlerde, iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının önemli bir yeri vardır. İşyerlerinde yaşanan kaza ve ölüm oranlarında son dönemlerde artış yaşanması, iş güvenliği konusunu tekrar gündeme getirir. Devlet tarafından çıkartılan kanun ve yönetmeliklerle İş Sağlığı ve Güvenliği desteklenmekte ve farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

Ön görme ve tedbir alma, iş güvenliğinin temel amaçları arasındadır. İşçilerin daha güvenli bir ortamda, sağlıklı bir şekilde çalışması hem iş hayatını hem de sosyal hayatını daha kaliteli bir şekilde yaşamasına yardımcı olur. İş güvenliği, genel olarak çalışan üzerine odaklansa da sadece çalışanı kayırmaz. Aynı zamanda çalıştığı iş yerini ve bağlı olduğu kuruluşları da güvence altına almayı hedefler. Bu nedenle iş güvenliğinin sağlanması için gerekli olan malzemelerin iş yerlerinde eksik olmaması, çalışanlar tarafında aktif bir şekilde kullanılması gerekiyor.

 

İş Güvenliği Malzemeleri Nelerdir?

Sitemizde yer alan iş güvenliği malzemeleri; Baret, Koruyucu Gözlük, maske aparatı ve telsiz ürünlerini inceleyerek size uygun olan iş güvenliği malzemelerini edinebilirsiniz.

 

Baret

Özellikle inşaat sektöründe çalışan işçilerimizin kafa kısmını korumak için taktığı kask olarak ifade edebiliriz. Baret yapımında kullanılan malzeme, metal ya da plastik olabilir. İnşaat alanlarının yanı sıra endüstriyel sektörler de işçilerin Kask kullanması zorunludur. İş güvenliği açısından gerekli ve zorunlu bir malzeme olan kask, kafaya alınabilecek darbelere karşı çalışanı korumak için kullanılır. Özellikle inşaat sektöründe çalışanların çokça karşılaştığı problemlerden olan kafaya nesnelerin düşmesinin verdiği hasar, baret kullanımı ile en aza indirgenmeye çalışılıyor. Bunu yanı sıra, madenlerde, şantiyelerde ve tersanelerde de baret kullanılır.

Baret kullanılmasını gerektiren bir diğer noktada, elektrik çarpma tehlikesidir. Elektrik çarpması durumunda, kafada baret olması, kafanın korunmasına yardımcı olur. 3 dakika kadar yalıtkanlık özelliği gösterir. Baretler, renklerine göre kullanan kişinin ünvanını da belirtir. Sarı Baretler, işçiler için verilir. Turuncu Baret, ustabaşları tarafından takınır. Yeşil Baret sağlıkçıları temsil eder, Beyaz Baret özellikle ziyaretçiler, müşteriler, yöneticiler gibi üst kesime işaret eder. Ek olarak Mavi Baret takanlar bakım grubudur ve Kırmızı Baret ise güvenlik elemanları tarafından takılır.

 

Koruyucu Gözlük

İş güvenliği malzemelerinden biri olan koruyucu gözlük, gözleri dıştan gelebilecek tehlikelerden korumak için kullanılır. Bu dış etmenler, güneş ışını olabilir, rüzgar ya da su olabilir. Bunların yanı sıra kimyasal içerikli maddelerden ve radyasyondan korunmak için de koruyucu gözlük kullanılır. Koruyucu gözlüğün kullanım alanı oldukça geniştir. İnşaat, endüstriyel, tersaneler, otomativ sektörü sayabileceğimiz sektörlerden bir kaçıdır.

Koruyucu Gözlük Modelleri, çalışılan sektöre göre farklılık gösterebilir. Örneğin inşaat alanında kullanılan koruyucu gözlük modeli ile kaynakçıda kullanılan gözlük modeli aynı değildir. Ancak her iki gözlüğün amacı da işçinin, çalışırken gözle ilgili karşılaşabileceği risk durumlarını engellemektir. Korucu gözlük modellerini farklılaştıran bir diğer özellik lens renkleridir. Lens rengi ve koyuluğa çalışılan ortama göre değişir. Işığın yeterli olduğu bir çalışma alanında şeffaf lense sahip güvenlik gözlüğü kullanılırken, açık alanda güneşin doğrudan göze temas edebileceği çalışma ortamında siyah güvenlik gözlüğü tercih edilir.

 

Telsiz

Telsiz, haberleşme için kullanılan bir iş güvenliği aracıdır. Çalışma alanında belli bir mesafenin varlığı söz konusu ise, çalışanların kolayca iletişim kurabilmesi açısından telsiz önemli bir göreve sahiptir. Telsiz modelleri; el telsizi ve Airman kulaklıktır. El Telsizinin kablosuz olması kullanım açısından çalışanlara kolaylık sağlar. Ayrıca kolayca iletişime geçerek haberleşmelerine olanak sağlar. Airman kulaklık ise özellikle havacılık sektöründe haberleşmek için yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Airman kulaklığın en önemli avantajı, güç paneline gerek duymadan çalışabilmesidir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...