Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Barbekü & Fırın

Barbekü & Fırın

Barbekü, tütsüleme, ızgara, kızartma teknikleri ile bir et pişirme yöntemidir. Üstü kapaklı olarak tasarlanan Barbekü Modelleri, kullanım alanına göre farklı modellerde bulunmaktadır. Özellikle teras, balkon gibi alanlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Barbeküler az yer kaplayan yapıları da tercih edilme sebebi olabilir. Barbeküler, kalabalık aile toplantılarının vazgeçilmezi olmaktadır. Hem eğlenceli hem lezzetli bir aktivite olmaktadır. Bu sebeple pek çok insanın vazgeçilmezi niteliğindedir.

 

Barbekü Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Barbekü Seçimi yaparken öncelikli olarak büyüklüğüne karar vermek gerekir. Kullanılacak alanın büyüklüğüne göre uygun barbeküyü seçmek önemlidir. Eğer küçük yapıda bir bahçe ya da terasa sahipseniz büyük boyuta sahip barbekü aldığınızda yer sorunu yaşayabilirsiniz. Burada ufak yapıda bir barbekü sizin için doğru olacaktır. Büyük bir bahçeye sahipseniz dilediğiniz gibi büyük bir barbekü alabilirsiniz. Bu durumdaki barbekülerin sabit yapıda olmasından dolayı bahçe ile bütünleşir bir barbekünüz olabilir.

Barbekü ızgarası bir diğer önemli noktadır. Büyük bir barbekü aldığınızda aynı zamanda daha büyük yapıda bir ızgaraya sahip olursunuz. Bu sayede de daha fazla eti aynı zamanda pişirebilirsiniz. Eğer alanınız yeterli büyüklükte ise ve kalabalık misafirler ağırlamayı seviyorsanız büyük yapıda barbeküler sizin için ideal olacaktır. Ancak kalabalık ortamları tercih etmiyorsanız küçük yapıda ürünleri tercih edebilirsiniz. Barbekü tercihi yaparken farklı modellerde bulunan barbeküler arasında tercihinizi yapabilirsiniz.

Barbekü Çeşitleri

 

Barbekü almadan önce ihtiyaca en uygun olanı araştırmak daha doğru olabilir. Barbeküler kullanımlarına göre çeşitli modellerde bulunmaktadır. Bu çeşitler içerisinden dilediğiniz özellikte ürüne sahip olabilirsiniz.

Kömürlü Barbeküler, diğer seçeneklere göre en zahmetli olan ürünlerden birisidir. Zahmetli olmasının yanısıra geç hazırlanmasına rağmen diğer seçeneklere göre daha güçlü bir ısıya sahiptirler. Kömürlü barbekü tercih edecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar,

• Öncelikle kömürlü barbeküler açık alanda kullanılması gereklidir. Bunun için de materyalinin paslanmaz özellikte olması • Sıcaklık kontrollerinin yapılacağı kapağa eklenmiş bir termometresi olması, • İyi bir havalandırma sisteminin olması, • Kapağında güvenlik önlemi niteliğinde bir kapak tutucuya sahip olması, • Tekerlekli bir yapıda ise sabitleniyor olması dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Gazlı Barbeküler, özellikle sık sık mangal yapan kişilerin tercih ettikleri modellerden birisidir. Pratik yapıda ve kolay temizlenebilen özelliklere sahip gazlı barbeküler az duman çıkarması sayesinde de tercih edilmektedir. Türkiye de yaygın olarak bilinmiyor olsa da sağladığı kolaylıklar sayesinde yakın bir zamanda en çok tercih edilen ürünlerden olabilir. Hızlı ısınma, farklı pişirme seçeneklerine sahip olması ile de farklı ayarlarda ürünleri aynı anda pişirme imkânı sunar.

Elektrikli Barbeküler, küçük alana sahipseniz ve "çok zaman almasın hemen etleri pişirsin" diyorsanız bu modeller tam size göre olabilir. Elektrikli barbeküler kapalı alanlarda dahi kullanılabilen modellerdir. Tam manasıyla bir mangal etkisi vermese de kokusuz ve kısa sürede pişirmesi sayesinde tercih edilebilir.

Elektrikli barbekü alırken dikkat edilmesi gereken durumlar,

• Elektrikli çalışan ürün olduğu için yüksek güç enerjisine sahip olması • Izgarasının eşit ısı dağılımını yapıyor olması, • Yağların temizlenmesi için çıkarılabilir özellikte bir damlama kabının olması gibi özellikler seçim aşamasında göz önünde bulundurulabilir.

 

Pikniklerin Vazgeçilmezi Mangallar

Güzel bir hafta sonu kaçamağında aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte vakit geçirirken yemek ihtiyacınızı da lezzetli bir mangal ile taçlandırabilirsiniz. Açık havada yenilen yemeklerde, hem keyifli hem lezzetli bir deneyim sunan mangallar, özellikle geniş aile toplantılarının vazgeçilmezidir.

Mangal Seçimi yaparken modeline, kalitesine veya boyutuna göre alternatifleri değerlendirebilir ve karar verebilirsiniz. Sadece bunlar ile sınırlı da değil, enerji kaynağı ya da pişirme ayarları da bir mangalı farklılaştıran niteliklerden olmaktadır. Bahçenizde ya da kullanacağınız alanlarda, elektrik enerjisine erişim sağlayabileceğiniz bir ortam için Elektrikli Mangal seçenekleri mevcut olabilirken, doğa ile iç içe bir gün geçireceğiniz anda ise daha çok tüp, gaz ve kömür ile kullanılan mangalları tercih edebilirsiniz. Böylece mangal keyfiniz gölgelenmeden tüm gün sürebilir. Ayrıca mangal seçimin yanısıra ızgara seçimi de önemli olmaktadır. Seçilecek ızgaranın yüzeyinin yapışmaz özellikte olması, pişen etlerin lezzetinde etkili olacaktır. Yanık etin insan sağlığına zararları göz önünde bulundurulduğunda, yapışmaz yüzeyde pişen ürünler hem lezzetli hem daha sağlıklı olmaktadır.

 

Taş Fırın

Taş fırınlar, taştan ve tuğladan yapılmış sabit yapılara verilen addır. Son dönemde geniş bir balkona ya da terasa sahip kişilerin en sık tercih ettikleri yapılardan birisi Taş Fırınlar olmaktadır. Sıklıkla kubbe şeklinde bir yapıya sahip olan taş fırınlar, bir stant ve eklenebilen raf tasarımları sayesinde fazlasıyla kullanışlı yapılardır.

Taş Fırınların Özellikleri

Taş fırın tercihi yaparken, tasarımı, pişirme özellikleri, pişirme kapasitesi gibi seçiminizi yönlendirecek nitelikler olmaktadır.

Taş fırınlar, yapısal olarak en belirgin özellikleri, kubbe şeklinde olmalarıdır. Pişirme esnasında dumanın yönlendirildiği bir baca yapısına sahiptir. Bu sayede şık bir görüntü de ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, ekstra raf ekleme imkânı da bulunan taş fırınlar, daha fazla kullanım alanı sunar.

Taş fırınların hem kubbe tasarımında hem pişirme tablasında kullanılan refrakter malzemenin sunduğu ısı koruması sayesinde, hızlı ısınma ve yavaş soğuma imkânı elde edilmektedir. Bu da yiyeceklerin hızla pişmesini ve sonrasında da sıcak kalmasını sağlamaktadır.

Bu tabanların en güzel özelliği ise temizliğe ihtiyaç duymamalarıdır. Bir sonraki pişirme anında sıcaklığın etkisiyle tabladaki yağlar, yüksek sıcaklığın etkisi ile ortadan kalkabilmektedir.

Taş fırınları iç ve dış mekânlarda kullanabilirsiniz. Bu sayede belirli bir alana bağlı kalmadan bahçe veya teraslarınızda taş fırınları kullanabilirsiniz.

Bunun gibi özellikleri değerlendirebilir ve taş fırın seçenekleri arasından tercihiniz yapabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...