Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Su Motoru Nedir?

Tarih: 06.02.2023 14:04
Su Motoru Nedir?
Tarımsal Sulama işlemi, gerekli bazı temel ekipmanların mevcudiyeti ile sağlanır. Bu ekipmanların başında Su Motoru gelir.

Su Motoru Ne İşe Yarar?

Tarımsal üretimin yapılabilmesi için gerekli olan bazı unsurlar vardır. Bu unsurlardan en önemlileri arasında yıllık yağış miktar bulunur. Üretimi yapılan bitkinin topraktan belli bir nem ve su ihtiyacını karşılaması gerekir. İhtiyaç durumu bitkiden bitkiye değişse de her bitki gelişim ve büyüme için belli bir su miktarına ihtiyaç duyar. Ülkemizde bazı bitkilerin su ihtiyacı yağış ya da yeraltı suları tarafından karşılanır. Yağış miktarının ya da yer altı sularının yetersiz kalması durumunda tarımsal üretime devam edilebilmesi için sulama işlemi yapılması gerekir.

Tarımsal Sulama işlemi, gerekli bazı ekipmanların bulunması ile yapılır. Bu ekipmanların başında su motoru gelir. Su motoru nedir, kavramsal olarak birlikte tanımlayalım. Öncelikle su motorları ile ilgili olarak şunu söyleyebiliriz ki sulama ve su boşaltma işlemi için gerekli olan temel ekipmanlardan bir tanesidir. Su motoru, suyun bulunduğu yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan bir ara mekanizmadır. Mekanik bir yapıda sahiptir. Ağırlığı ve işlemi, su motorunun modeline göre değişkenlik gösterebilir.

Su Motoru, uyguladığı basınç sayesinde suyun hareket etmesini sağlayarak ihtiyaç olan bölgeye su taşınmasına yardımcı olur. Pompa sayesinde düşük basınçta buluna su yüksek basınca doğru hareket eder. Böyle oluşan basınç farklı ile suyu istediğin bölgeye yönlendirebilirsiniz. Su pompalarının fiziksel olarak kaldırma ve suyu sıkıştırma kuvvetleri suyun bulunduğu yerden hareket ederek başka bir yere taşınmasını kolaylaştırır. Bu işlevsel özelliği sayesinde tarım sektöründe, su ihtiyacı duyulması durumunda su pompaları ile sulama işlemi mümkün hale gelir. Ancak su motoru sadece tarım sektörü için kullanılan bir mekanizma değildir. Bunun yanı sıra bir bölgede biriken suyun boşaltılması için de su pompası kullanılır.
 

Su Pompası Kullanım Alanları

Su Pompası, sadece tarımsal üretimde kullanılan bir makine değildir. Bunun yanı sıra farklı kullanım alanlarında da sahiptir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

·Blower
·Transfer pompaları
·Santrifüj pompaları
·Asit pompaları
·Dalgıç pompalar
·Dozaj Pompası

Yukarıda sayılan her bir pompa çeşidinin kullanım alanı ve işlevi farklı farklıdır. Sitemizde bulabileceğiniz bir ürün olan Dalgıç Pompası çeşitlerinden kısaca bahsederek yazımıza devam edelim.
 

Su Pompası Özellikleri Nelerdir?

Sıvıların taşınması için kullanılan bir aygıt olarak su pompasını niteleyebiliriz. Sıvıların yanı sıra suların ve fosseptik atıkların taşınması için kullanabilirsiniz. Genel olarak su ve sıvı hareketini sağlamak için kullanılsa da kullanımı bununla sınırlı değildir. Temiz su elde edilmek istenen durumlarda da su pompası kullanımı gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra klima üretim tesislerinde, kağıt sanayisinde, kimya ve petrol tesislerinde ve klima üretim tesislerinde su pompası kullanılır.

Çalışma şeklinde göre su motorları farklı modellere ayrılır. Bunlar; elektrikli su motoru, benzinli su motoru ve dizel su motorudur. Enerji kaynağı bulunan yerlerde elektrikli su motorlarının tercih edilmesi oldukça idealdir. Ancak elektrik kaynağı bulunmayan bölgelerde benzinli ya da dizel su pompalarının kullanılması daha uygundur.

Elektrikli Su Motoru, suyun taşınması, aktarılması gibi durumlar için kullanılan mekanik bir aygıttır. Biriken sularında boşaltılması için sıkça kullanılan elektrikli su motorları adından da anlaşılacağı gibi çalışma kaynağını elektrik kaynağından alır. Bu nedenle Elektrikli Su Pompası kullanacağınız yerin enerji kaynağına sahip olması gerekir. Su baskını ve havuz suyunun boşaltılması için tercih edilen modellerdendir. Elektrikli su modellerini ayrıntılı olarak sitemizden inceleyerek satın alabilirsiniz.

Sitemizi incelediğinizde farklı marka fiyatlara sahip su motoru modellerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Su pompaları, ağırlık, çıkış ölçüsü, maksimum kapasite motor gücü, su basma yüksekliği, su emme yüksekliği ve yakıt tank kapasitesine göre farklılaşır. "yapibahce.com” sitemizi ziyaret ederek ihtiyacınıza uygun su motorunu sepete ekleyerek satın alabilirsiniz. Her bütçeye uygun su motoru modelleri yapibahce.com’da!
 

Dalgıç Pompası Nedir?

Su pompası türlerinden biri olan dalgıç pompası, suyun hareket etmesini sağlayan mekanizmalardan bir tanesidir. Dalgıç pompasının motor kısmı ile gövde kısmı birleşik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle dalgıç pompasının su ile temas etmesi, çalışmasını aksatabilir. Dalgıç Pompası ile çalışma gerçekleştirirken su ile temas etmemesine özen gösterin. Aksi takdirde pompada teknik olarak aksamalar meydana gelebilir. Bu nedenle dalgıç pompasını kullanırken su ile temas etmesini engellemeniz gerekir.

Dalgıç pompaları kullanım alanları oldukça geniş bir sayıya sahiptir. Ancak temel olarak dalgıç pompalarının kullanım amacı, içme ve sulama işlemleri için kullanılmaktadır. Bu pompa türünün dalgıç olarak adlandırılmasının sebebi ise doğrudan daldırılarak kullanılıyor olmasıdır. Su ihtiyacı duyulan bölgelerde yaygın olarak dalgıç pompa kullanılıyor. Bunun yanı sıra olan su miktarının yetmemesi durumunda da yine dalgıç pompası tercih edebilirsiniz. Ayrıca yeraltı sularının çıkarılması için yine dalgıç pompası kullanımı gerçekleştirilebilir.

Dalgıç pompası diğer pompa modellerine göre daha pratik bir kullanıma sahip olduğu için sıkça tercih edilir. Ayrıca finansal olarak ekonomik bir makinedir. Sorunsuz işleyen mekanizması sayesinde size yüksek bir kullanım performansı sunarak verimli bir hizmet sağlar. Dalgıç pompası kullanılan alanlar;

-Sulama işlemi gerçekleşen yerlerde dalgıç pompası tercih edilir. Tarımsal üretim sürecinde yağış miktarının yetersiz kalması durumunda üreticilerimizi sulama desteği vererek bitkilerin büyümesini ve gelişmesini sağlar. Bu gibi durumlarda dalgıç pompasını kullanılabilir.
-Süs havuzları ve fıskiyelerin sularının boşaltılıp doldurulması dalgıç pompalar ile yapılır.
-Yer altı sularının çıkartılmasında yine dalgıç pompa tercih edilir.
-Bunların yanı sıra drenaj kuyuları, tünellerde de kullanıma uygundur.
 

Dalgıç Pompasının Özellikleri Nelerdir?

Dalgıç Pompaları ile ilgili söyleyebileceğimiz ilk özellik dayanıklılık olabilir. Çünkü dalgıç pompaları diğer pompalara kıyasla daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Dayanıklılığı yüksek makinelerin alıcılar tarafında tercih edilme oranı her zaman daha yüksektir. Çünkü kullanıcısına daha uzun süreli bir hizmet sunarak, müşterinin memnun kalmasını sağlar. Ayrıca dayanıklı yapıları sayesinde zorlu koşullarda da kolayca çalışabilirler.

Dayanıklı yapıya sahip olmaları, arızda durumu için de önemli bir konudur. Dayanıklılığı yüksek makinelerin arızalanma durumları oldukça düşüktür. Arızalanma oranı düşük olan makineler sizi mali olarak daha az bir masrafa sokar.

Dalgıç pompalarının bir diğer özelliği ise tasarruftur. Dalgıç pompaları kullanıcısına tasarruf sağlayan bir makinedir. Dayanıklılığından dolayı arıza durumu için ek olarak bir masraf yapmanıza gerek olmadığı için mali olarak tasarruf yapmanızı sağlar. Ayrıca kullanılan enerji olarak yine tasarrufludur. Dalgıç pompalarının fiyatı diğer pompa modellerine göre daha uygundur. Bu açıdan su pompasına ihtiyaç duyan çoğu kullanıcı ihtiyacını dalgıç pompaları giderebilir. Böylede hem enerji hem finansal hem de kullanım olarak kullanıcısına farklı tasarruf alternatifleri sunar.

Dalgıç Pompası Kullanımı ile ilgili diğer bir önemli detay su ile temas etmemesi gerektiğidir. Suyun içerisinde olduğu için pompada bulunan makinelerin ısınması gibi bir durum gerçekleşmez. Pompa ısınma sorunu yaşamadığı için ve sürekli olarak suyun içerisinde çalıştığı için kativasyon sorunu da yaşanmaz. Ancak dalgıç pompası kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta, yaşanacak olası bir kaçak durumunun engellenmesidir. Tedbir alınması durumuna dalgıç pompasını sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Su ile teması dalgıç pompalarının çalışma düzenini bozar.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...