Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Solar Enerji

Solar Enerji Nedir?

Son zamanların en çok tercih edilen enerji türleri arasında olan solar enerji, çevre dostu bir enerji çeşididir. Elektrik üretim uygulamalarından biridir. Ülkemizde pek çok evin çatısında güneş panellerinin görmek mümkündür. Enerji ve elektrik elde etmenin pratik bir yolu olarak değerlendirebiliriz. Konunun daha iyi anlaşılması açısından solar enerji nedir, solar enerji nasıl çalışır, solar enerji elde etmek için kullanılan araçlardan bahsederek sizi bilgilendirelim.

Solar Enerji Nedir? Güneş enerjisini kullanarak enerji elde etmek isteyen vatandaşlarımızın en çok aradığı sorular arasında yer alır. En kısa tanımı ile Solar Enerji, Güneş Enerjisi olarak ifade edilebilir. Güneş ışınları, gerekli malzemeler kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Dünyaya gelen güneş ışınları, güneş sahip olduğu enerjinin çok küçük bir bölümünü kapsar. Yine de ışınların enerjiye çevrilebilmesi için yeterlidir. Güneş ışınlarından enerji elde etmeye yönelik çalışmaların hızlandığı tarih olarak 1970’leri söyleyebiliriz. Teknolojinin ilerlemesi ile kullanılan aletlerdeki profesyonellik, güneş ışınlarından solar enerji elde edilmesini sağlıyor. Geliştirilen Solar Paneller sayesinde enerji ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanır hale gelmiştir.
 

Solar Enerji Neden Tercih Ediliyor?

Solar enerjiye olan talep, her geçen gün devlet çalışmalarının yanı sıra vatandaşlarımız tarafından da her geçen gün hızla artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri tasarruflu olmasından kaynaklanıyor. Solar Panel Fiyatları, geliştirilen teknolojik yapısında kıyasla ekonomik açıdan oldukça tasarrufludur. Solar enerji ekipmanlarının uygun fiyatlı olması ve kurulumunun oldukça pratik olması tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Son dönemlerde bir trend haline gelen, mimaride güneş enerjisinin kullanılabileceği binaların inşa edilmesi ile insanların yaşam alanı daha konforlu hale geliyor. Güneş enerjisi kullanılan mimarilerin sıcaklık ve ışık ihtiyacının büyük bir kısmı, güneş enerjisi kullanılarak karşılanıyor. Solar enerji kullanımının tercih edilmesinin bir diğer sebebi de çevreye zararlı olmamasıdır. Enerji elde edilmek için kullanılan bazı enerji kaynakları, özellikle çevreye verdiği olumsuz etkilerinden dolayı çok fazla tercih edilmesi uygun görülmüyor. Ancak solar enerjiyi çevre dostu olarak niteleyebiliriz. Enerji elde edilirken risk barındırmak yerine, çevreye sağladığı faydalar da bulunuyor. Çevreye sağladığı faydaları şu şekilde dile getirebiliriz; hava kirliliği oluşturmaz, enerji üretim potansiyeli sınırlı değildir, atmosferdeki karbondioksit oranını azalttığı için iklim değişikliği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca solar enerji kullanımı, kaynak suların temiz kalmasını sağlıyor, su kirliliği oranını azaltıyor.

 

Solar Enerji Nasıl Üretilir?

Gelişen teknolojinin de etkisi ile günümüzde Solar Enerji Üretimi sağlanırken kullanılan farklı modüller bulunuyor. Sitemizde bulabileceğiniz solar enerji ekipmanları;

• Inverter • Solar Şarj Regülatörleri • Güneş Paneli • Jel Akü • Bağlantı Ekipmanları • Rüzgâr Türbini • Solar Aydınlatma • Solar Hazır Paketler • Tarımsal Solar Sulama Sistemleri • Tubular Akü

olarak sıralanabilir. Ancak şu noktaya dikkat etmek gerekir ki solar enerjiden sadece elektrik üretimi elde edilmez. Kullanılan solar modüle göre, Güneş Işığından Elektrik Üretimi ile elektrikten alternatif elektrik üretimi elde edilir. Fazla elektrik üretilmesi durumunda, elde edilen enerji şebekeye satılabilir. Solar Enerji Üretimi gerçekleştirilebilmesi için, öncelikle güneş ışınını rahat görebilen yerlere ya da binaların çatı katlarına Solar Modüller yerleştirilir. Daha sonra güneş ışınlarını rahat bir şekilde alan solar paneller, tek yönlü elektrik üretirler. Üretilen bu elektriğe DC (Doğru Akım) elektrik denir. Doğru akım elektrikte akış tek yönlüdür ve süreli olarak aynı yöne akar. Doğru akım haline gelen enerji inverterlere aktarılarak alternatif akım (AC) enerji haline getirilir. Bu işlem çok kısa sürede gerçekleşir. Elde edilen enerjiyi ısı ya da elektrik olarak kullanabilirsiniz.

 

Inverter

Solar enerji üretiminde kullanılan ekipmanlardan biri olan inverter, kısaca güç çevirici olarak ifade edilebilir. Solar paneller güneş ışınlarını doğru akım enerjiye çevirir. Doğru akım enerjiyi alternatif akıma çevirmek için Solar Inverter gereklidir. Çünkü doğru akım elektrik sabittir hızı ve yönü değişmez. Kullanım alanına göre elektrik akımında alternatifli kullanımın olması gerekir. Her iki akım arasındaki köprü olarak inverteri değerlendirebiliriz.

İnverterler modellerimizi; Modifiye Sinüs İnverter, On Grid İnverter (şebeke içi),sürücü pompa inverterleri, tam sinüs akıllı inverterler, tam sinüs inverterler ve tam sinüs Mppt akıllı inverterler olarak sitemizden inceleyebilirsiniz.
 

Solar Şarj Regülatörleri

Üretilen elektriğin kontrollü bir şekilde dağıtılmasını ve depolanmasını kontrol eden şarj cihazı olarak ifade edebiliriz. Elektrik depolamak için kullanılan akünün kontrolünü yapan sistemdir. Solar Şarj Regülatörleri çeşitleri olan; Mppt şarj kontrol cihazı, Pwm şarj kontrol cihazı modellerini sitemizden inceleyebilirsiniz.
 

Güneş Paneli

Güneş ışınlarını enerjiye çevirerek elektrik üretilmesini mümkün kılan hücrelere Güneş Paneli denir. Güneş ışınları, güneş panelleri sayesinde doğru akım elektriğe dönüştürülür. Panelin modeline göre panel üzerinde bulunan hücrelerin sayısı ve boyutu değişebilir. Bir güneş panelinde bulunan temel malzemeler, silikon hücreler, cam muhafaza ünitesi, metal bir çerçeve ve elektrik akımını sağlayacak kablolardır. Güneş paneli modellerimiz, esnek güneş paneli, monokristal güneş paneli, polikristal güneş paneli modellerini inceleyebilirsiniz.
 

Jel Akü

Yenilenebilir enerjiler için tercih edilen bir akü modeli olan Jel Akü, uzun süreli kullanım alternatifi ile günlük kullanımlar için oldukça uygundur. Pek çok konuda avantajı bulunan jel akü sıcaklığa karşı oldukça dirençlidir. Özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Sulu akülere kıyasla daha iyi performansa sahiplerdir.

 

Bağlantı Ekipmanları

Solar enerji sisteminin kurulması için bazı bağlantı ekipmanlarına ihtiyaç duyulur. Kullanılan bağlantı ekipmanlarının kalitesi, verimli bir enerji üretimi elde edilmesi açısından oldukça önemlidir. Sitemizde bulunan bağlantı ekipmanları, konnektörler, montaj ekipmanları ve solar kablodur. Güneş paneli bağlantı ekipmanlarından biri olan Solar Kablo, üretilen enerjinin iletilmesinde kullanılır. Solar kablolar, bu amaç için üretilen özel kablolardır. Bu özel kabloları birbirine bağlamak için kullanılan araca da konnektör denir. Konnektör sayesinde kablolar uygun bir şekilde birbirine bağlanır ve kusursuz bir şekilde işler. Montaj ekipmanları ile kurulan solar paneller sağlamlaştırılır.
 

Tarımsal Solar Sulama Sistemleri

Tarımsal üretimde bir devrim niteliğinde olan solar sulama sistemleri ile sulama yapılırken bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyulmadan sulama işlemi yapılabiliyor. Elektrik yerine, güneşten ışınlarından elektriğe çevrilen enerjiler, su pompasını çalıştırmak için kullanılır. Mali açıdan da uygun bir uygulamadır. Güneş Enerjili Tarımsal Sulama için şebeke elektriği kullanımına gerek kalmaz.
 

Solar Aydınlatma

Solar enerji sistemlerinden bir diğeri de solar aydınlatmadır. Aydınlatma sistemleri ihtiyacı olan enerjiyi güneşten karşılar. Solar Aydınlatma ürünleri için Güneş Enerjili Lambalar demek yanlış olmayabilir. Solar aydınlatma ile elektrik kullanımına ihtiyaç duymadan lambanızı çalıştırabilirsiniz.
 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...