Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

El Aletleri

El Aletleri

El aletleri, bir eşyanın kurulumu ya da tamiri için gereksinim duyulan araçlardır. El Aletleri kol gücü ile ya da başka bir enerji kaynağı ile çalışabilir. Yapı market sektöründeki hızla yükselişler yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Eksiye oranla demonte eşya üretimi ve kullanımında artışlar daha fazladır. Demonte kelimesinin anlamı, parçalara ayırmak, sökmek fiil kökünden gelen bir isimdir. İnsanların alıkları bir eşyanın kurulumunu kendilerinin yaptıkları bu yeni sistem günümüzde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Masa, dolap, kitaplık ve daha birçok ürünün demonte olarak alabilir ve kurulumunu dilediğiniz anda gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde farklı modellerde el aletlerine ihtiyaç vardır. Eşyanın modeline göre bir tornavida yardımı ile kurulumu gerçekleştirebileceğiniz gibi, elektrikli bir matkaba da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Büyük firmaların artık birçoğu, eşyaların kurulumlarını kullanıcının yapmasına yönelik üretimlerde yapmaktadır. Bunun sonucunda olarak da el aletlerine talep daha da artmaktadır. El aletleri her kesimden kullanıcı için uygunlukta modellerin olabildiği bir kategoridir. Profesyonel bir kullanıcı için de, bireysel olarak kullanacak kişiler için de uygun el aletini bulmak mümkündür. Ayrıca tek tek satılabileceği gibi set halinde de satılabilir. Farklı modelde ürünlerin bir arada olan setler sayesinde aradığınız ürünler bir arada ve elinizin altında olmaktadır.

El Aletleri Kullanım Alanları

 

El aletleri, bazen ufak bir tadilattan, büyük bir işlem işleme kadar kullanım alanı geniş olan bir kategoridir. Evde basit bir tadilat sırasında da ihtiyaç duyabiliriz, bir inşaat işi için de ihtiyaç duyulabilir. El aletleri seçerken ihtiyaçları doğru değerlendirmek önemli bir noktadır. Sadece evde kurulum ya da tadilat işleri için gereksinim duyuluyorsa ona uygun bir set hazırlamak yeterli olacaktır. Bunun aksine sıklıkla el aletlerine ihtiyaç duyulan bir işiniz var ise ona uygun nitelikte bir set yapmak daha doğru bir tercih olacaktır.

El aletleri kullanım alanları için belirli bir sınırlama yapmak mümkün değildir. Günlük hayatımızın her aşamasında el aletlerine ihtiyaç duyabildiğimiz durumlar olmaktadır. En basitinden duvara bir tablo ya da saat takmak için bile el aletlerine ihtiyaç duyarız. Veya bozulan bir eşyayı tamir ederken, yeni alınmış bir ürünün kurulumunu yaparken el aletlerini kullanırız. Bunların yanısıra birçok iş alanında da daha profesyonel kullanıma uygun el aletleri kullanılmaktadır.

 

El Aletleri Çeşitleri

 

El aletleri, başta bakıldığında küçük yapıda olsalar da büyük işler yapabilirler. El aletleri kendi arasında, kırıcı ve delici aletler veya kesici aletler gibi ayrılabilirler. İnsan gücüne ihtiyaç olabileceği gibi elektriğe ihtiyaç duyulan el aletleri de vardır. Kırıcı ve delici el aletlerine örnek olarak matkapları verebiliriz. Matkaplar farklı model ve kullanıma uygun ürünlerdir. Evlerde kullanılması için basit yapıda matkaplar olduğu gibi, daha büyük işler için elektrikli ve akülü seçenekleri de vardır. Kırıcı ve delici el aleti kullanırken kullanım kılavuzunda yer alan talimatlara ve güvenlik önlemleri almaya dikkat edilmelidir. Kesici El Aletleri, farklı malzemeleri kesmek, oymak ve işlemek için kullanılan aletlerdir. Kesici aletlere örnek olarak, maket bıçağı, kablo kesiciler, Testereler verilebilir. Kesici el aletleri, uçlarının keskinliği nedeni ile dikkatli kullanılması gereken aletlerdendir. Kullanacak kişilerin uygulama esnasında dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

El Aleti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

El aleti seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, ihtiyaca uygunluk olmalıdır. Yapılacak iş için en uygun el aletinin hangisi olduğunu iyi belirlemek gereklidir. Ayrıca her el aletini herkesin kullanması imkânı olmayabilir. Bazı el aletlerini o alanda iyi olan kişilerin kullanması gereklidir. Kırıcı nitelikte bir matkabı herkes kullanamaz, bilinçsiz kullanıldığında bu durum kazalara sebep olabilir. Bu gibi daha nitelikli ürünleri işini bilen kişilerin kullanması daha doğru olacaktır. Bu sebeple doğru tercihte bulunmak önemlidir. Bunun dışında, her türden ürünü almak yerine daha çok işimizi görecek ürünleri almak yeterli olacaktır. Ya da işimize yarayacak ürün yerine farklı bir ürün almak da işimize yaramayacaktır. Mesela, yıldız tornavidanın halledeceği bir işlem için farklı uçta bir tornavida almak işinizi göremeyeceği gibi işin biteceği süre de bu durumdan etkilenecektir. Bunların önüne geçmek için yapılacak işin ve gereksinim duyulan el aletlerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Alet seçimi yapılırken, kullanılacak ürünün boyutunun ve gücünün, işe uygunluğunun denetlenmesi önemlidir. Ufak çaplı bir iş için yüksek voltajlı bir alet seçilmesi, bir de kullanacak kişinin profesyonel seviyede olmaması beraberinde iş kazalarını getirebilir. Özellikle kuvvet gerektiren işler ile uğraşırken tüm yükü elinize vermeniz, o anlık ya da sonraki bir zamanda oluşabilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

El aletleri seçilirken tutma yerlerinin köşeli değil pürüzsüz bir yapıya sahip olmasına özen gösterilebilir. Bu noktada çift tutacak seçeneği varsa tercihimizi bu ürünlerden yana kullanmakta faydalı olabilir. Ayrıca ağırlığı fazla olan alet ile yapılan işlemler için tek el yerine çift el kullanmak önemlidir. Bu sayede vücut dengesi sağlanmış olacaktır ve sonradan oluşabilecek sorunların önüne geçilebilecektir.

 

El Aletlerinin Muhafaza Edilmesi

El aletleri içerisinde irili ufaklı pek çok farklı yapıda ürünlerin varlığı aletlerin ayrı ayrı olarak tutulması olanağını ortadan kaldırmaktır. Bu kadar çok ürün için de ayrı bir yer ayarlamak pek mümkün olmayabilir. Tüm ürünlerin aynı yerde tutulması ve özen gösterilmemesi durumlarında, küçük boyutlu ürünler kaybolabilir veya zarar görebilir. Bu durumların önüne geçebilmek adına, el aletleri için bir takım çantası kullanılabilir. Takım çantalarında yer alan, her boyuta uygun özel bölmelerin varlığı sayesinde ürünleriniz zarar görmez ve ihtiyacınız olan her ürün elinizin altında, kolay ulaşım sağlayabileceğiniz yerde olabilir. Özellikle vida ve çiviler için küçük bölmelerin varlığı oldukça yararlı olmaktadır. Böylece zamandan da tasarruf yapmış olursunuz. Kullandığınız el aletleri içerisinde elektrikli olanlar var ise nem ve ıslaklıktan uzak bir yerde tutulması gerekmektedir. Elektrikli aletlerin içerisine bir damla dahi su girdiği anda bu durum elektrik çarpmasına ve el aletlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu sebeple Elektrikli El Aletlerin muhafaza edildikleri yerlerin özenle seçilmesi önemlidir. El aletleri ile yapacağınız işler bittiğinde onları ortada bırakmak yerine, her birini kendi yerine yerleştirilmek de onlarında daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Su ile temas eden aletleri de kuruttuktan sonra yerlerine yerleştirebilirsiniz.

 

El Aletleri Temizliği

El aletlerinin temizliğinin aksatılmaması kullanım süresini uzatacaktır. El Aletleri Temizliği önem verilmesi gereken bir noktadır. Aksi takdirde beklenilenden erken bozulmalara sebebiyet verilebilir. Sık kullanılmayan ürünlerin tozlanmaları, muhtemel bir sonuçtur. Bunun önüne geçebilmek için düzenli temizlikleri yapılabilir ve bu sayede ürünlerin daha uzun ömürlü olması sağlanabilir. Sivri yapıya sahip ürünlerin temizliklerinin yapılmaması ve uzun süre sonra direk bir eşya üzerinde kullanılması ile alet kırılabilir veya üzerinde kullanılan eşya zarar görebilir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...