Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Mobilya Dekorasyon

Mobilya Dekorasyon

Farklı amaçlar için oluşturulan, aynı zamanda süsleme işlevi de bulunan taşımaya müsait eşyalara genel olarak mobilya denir. Yaşadığımız mekanları mobilyalarla donatarak daha işlevsel hale getiririz. Dolayısıyla mobilyalar oluşturulurken belli bir amaca hizmet etmek için hazırlanabilir. Süsleme eşyası olarakta kullanılan mobilya çeşitleri, mobilya yapımında kullanılan malzemeye zenginliğine bağlı olarak gün geçtikçe daha da artıyor. Mobilyaların en temel özelliği taşınabilir ve sökülebilir olmasıdır. Yattığımız yatak, yemek yediğimiz masa, duvarı süslemek için kullandığımız tablo vs. hepsini Mobilya Modelleri için örnek olarak gösterebiliriz.

İçinde yaşadığımız her bir mekânda mobilyalara rastlarız. Eski zamanlardan bu yana, geçirdiği değişimlerle hayatımızda yer alan ve almaya devam eden mobilyalar, yerleştirileceği mekânın amacına uygun olarak tasarlanır. Bazı mobilyalar ise mekâna özel olarak hazırlanır. Başka bir mekâna taşınması ve yerleştirilmesi zordur. Mobilyanın kullanıcısına sunduğu en büyük amaç, konfordur. Bu nedenle ihtiyaca bağlı olarak hazırlanan mobilyalar kişisel zevklere göre dizayn edilir. Bazı Özel Tasarım Mobilyalar, kullanılacağı mekânın ambiyansına göre hazırlanır. Örneğin mutfak için seçilen mobilyalar, yemek masası, masayı tamamlayan sandalyeler, odanın içerisini tamamlayacak aksesuarların tamamı mobilya ile dekorasyon arasındaki bağın en güzel örneğini yansıtır.

Dekorasyon, en kısa tanımı ile "dekor yapma” olarak ifade edilebilir. Mobilyaları kullanarak iç ya da dış mekân fark etmeden mimari yapıtlar üzerinde dekorasyon eylemini gerçekleştirebiliriz. Her insanın sahip olduğu kişisel bir zevki vardır. Bu zevkler doğrultusunda evini, bahçesini, ya da iş yerine aldığı mobilyalar ile dekor edebilir. İçinde kendimizi bulabileceğimiz, konfor alanımızda bizi rahat hissettirecek mobilyaların seçilmesi aynı zamanda yaşam standardımızı da olumlu şekilde etkiler. Mobilya dekorasyonu yaparken önce dekor edeceğiniz mekânın özelliklerini göz önünde bulundurmalı daha sonra dekorasyon işine başlanmalıdır. Ev üzerinden örnek verecek olursak, yeni taşındığınız varsayalım. Kaç odanın olduğunu, bu odaların hangi amaçlara hizmet edeceğini ve alınacak mobilyaların mekâna uygunluğunun hesap edilmesi dekor işleminin ilk basamağı olabilir. Daha sonra kişisel zevkinize göre aldığınız mobilyalarla Ev Dekorasyonu yapabilirsiniz.

 

Mobilya Yapımında Kullanılan Ahşap Malzemeler Nelerdir?

 

Mobilya Ürünleri, yapımında kullanılan ahşabın türüne göre farklı çeşitlerden oluşur. Kısaca hangi ağaç türlerinin mobilya yapımında kullanıldığından bahsedelim. Mobilyalara genel olarak baktığımızda aynı gibi görünseler de özellikle dayanıklılık noktasında kullanılan ağacın türüne göre farklılık gösterebilir. Kaliteli ağaç kullanılarak üretilen mobilyaların kullanım ömrü daha uzun süreli olduğu için özellikle tercih ediliyor. Mobilya Yapımında kullanılan ağaç türleri; gürgen ağacı, meşe ağacı, kestane ağacı, huş ağacı en bilinen mobilya ağaç türleridir. Bunun yanı sıra karaağaç, kiraz ağacı akasya ağacı da mobilya yapımında kullanılıyor.

Ağaç malzemelerin yanı sıra levhalar da mobilya tasarımında yoğun olarak kullanılıyor. Mobilya yapımında yoğun olarak kullanılan levha türler; mdf, sunta, kontrplak olarak sıralanabilir. Ahşap malzemeler arasında yer alan laminant da mobilya yapımında sıkça kullanılır. Laminant malzemenin sıkça tercih edilmesinin en önemli sebebi, ısı ve nem gibi dış etmenlere karşı dayanıklı oluşudur. Özellikle rutubetin yoğun olduğu bölgelerde laminant kaplama tercih ediliyor.

Mobilya yapımında, ahşap malzemelerin yanı sıra kullanılan başka malzemeler de bulunur. Bu malzemeler, çelik, alüminyum, cam ve plastik olarak ifade edilebilir. Mobilya yapımında kullanılan malzemenin zengin olması, mobilya ürün seçeneklerinin de fazla olmasını doğrudan olarak etkiliyor. Ancak yine de mobilya yapımında kullanılan malzemeler arasında en çok rağbet göreni ahşaptır. Doğal Ahşap Mobilya ürünleri de bu anlamda çok popüler durumdadır.

 

Mobilyaların Dekorasyonda Kullanımı

Mobilyaların kullanılacağı mekânın niteliğine göre farklılaştığına yukarıda değinmiştik. Üretilen her bir mobilya kullanılacağı mekana göre gruplandırılabilir. Oturma odası, salon, çocuk odaları, yemek odası, yatak odası, mutfak gibi bölümlerin her biri için ayrı Mobilya Dekorasyonu gerçekleştirilir. Sitemizde yer alan mobilya dekorasyonu kullanım alanları Bahçe Dekorasyonu, ev dekorasyonu, banyo dekorasyonu ve mutfak dekorasyonu olarak kategorileştirilmiştir. İhtiyacınız olan mobilya grubunu, bu kategorilerde bulunan ürünleri inceleyerek ve özelliklerini okuyarak görüntüleyebilirsiniz.

 

Bahçe Dekorasyonu

En keyifli vakitlerin geçirildiği alanlardan biri olan bahçelerde dekorasyon işlemi hem çok zevkli hem de kaliteli vakit geçirmek için büyük bir aktivite fırsatı! Peki, bahçenizde nasıl bir dekorasyon işlemi yapabilirsiniz? Bahçe dekorasyonu yaparken öncelikle bahçenize almayı düşündüğünüz ürün ile bahçenizin uyumunu göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü dekorasyon işi sadece mekanların mobilyalarla süslenmesi değildir. Kullanılan Bahçe Mobilyaları iç ya da dış mekana uyum sağlamalıdır. Bu nedenle öncelikle bu faktörü göz önünde bulundurun.

Bahçe dekorasyonunda kullanılan pek çok farklı ürün modelleri bulunur. Bunların en bilindik olanları Bahçe Koltuk Takımları, sosyal alan bankları, Bahçe Salıncakları, hamaklardır. Bahçenin olmazsa olmaz mobilya ürünlerinden ilki, koltuk kanepe takımıdır. Özellikle bahçesi geniş olan insanların tercih ettiği, bahçe ve balkon için kullanıma uygun olan koltuk kanepe takımları ile bahçenizi kolayca dekore edebilirsiniz. Bugün, bahçe ve balkon için üretilen milyonlarca farklı renkte ve modelde koltuk takımları bulunuyor. Zevkinize göre beğendiğiniz koltuk takımını satın alarak bahçenizi renklendirebilirsiniz.

 

Banyo Dekorasyonu

Mobilya dekorasyon çalışmaları arasında bulanan bir diğer dekorasyon işlemi, banyo dekorasyonu evin temel bakım alanlarındandır. Banyo içerisinde kullanılmak için hazırlanan mobilya ürünleri ile banyonuzun havasını değiştirebilir, kendi keyfinize uygun bir hale getirebilirsiniz. Diğer dekorasyon işlemlerinde olduğu gibi, burada da önemli olan nokta ihtiyaçtır. Banyo dekorasyonunu yapmadan önce ihtiyacınızın ne olduğuna karar verin ve bu doğrultuda dekor ürünleri tercih edin.

Banyo Dekorasyonu için kullanılan malzemeler; çeşitli banyo bataryası, banyo dolabı, lavabo dolabı, diş fırçalık ünitesi, şampuanlık, havluluk, bornozluk, fayans, asma tavan, duşakabin vb ürünler olarak sayılabilir. İhtiyacınız olan banyo malzemelerini belirleyin daha sonra sahip olmak istediğiniz banyoyu tasarlayın.

 

Ev Dekorasyonu

Günümüzde her zevke hitap eden farklı ev dekorasyon stilleri mevcuttur. Evini ilk defa oluşturanlar ya da yeni baştan tasarlamak isteyenler ev dekorasyon ürünlerini inceleyerek, hayalini kurduğu yaşam alanını oluşturmaya çalışır. Hayatın yoğunluğundan kaçış için en ideal yaşam alanı olan evin dekore edilmesi, bu açıdan oldukça önemlidir. Bugün revaçta olan Ev Dekorasyon Stilleri çok fazla alternatiflere sahiptir. Özellikle son trendleri takip eden insanlar, evlerini dekore ederken daha modern mobilyalar tercih ederler. Ancak burada önemli olan nokta, sizin konfor alanınızı nasıl görmek ve kullanmak istediğinizle alakalıdır.

Evi dekore etmek için kullanılan pek çok mobilya malzemesi bulunuyor. Askılık, balkon masası, çalışma masası, çok amaçlı dolap, Duvar Paneli, karyola, kitaplık, mutfak masası, ofis masası, sehpa, ranza, şifonyer, televizyon masası, toplantı masası, vestiyer vs. gibi mobilya ürünleri ev dekorasyonunda sıkça kullanılıyor.

 

Mutfak Dekorasyonu

Yeni eve geçenlerin ilk olarak dekorasyonu ile ilgilendiği alanlardan ilki sayabileceğimiz mutfak, dikkatle dekore edilmelidir. Alınacak ürünün modeli kadar kalitesi de mutfak için büyük önem taşır. Çünkü mutfak beslendiğimiz malzemelerin muhafaza edildiği, pişirildiği alandır. Bu nedenle Mutfak Dekorasyonu için önce beklentileriniz oluşturun. Daha sonra keyifli vakit geçireceğiniz, lezzetli yemekler yapabileceğiniz mutfağınızı dekore etmeye başlayın.

 

Mutfak dekorunda kullanılan ürünler, mutfak batarya, kuğu batarya olarak ifade edilebilir. Mutfak batarya ve kuğu batarya modellerini inceleyebilir, seçtiğiniz ürününü satın alarak mutfağınızı tamamlayabilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...