Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

İş Güvenlik Malzemesi: 3M Baretler

Tarih: 01.02.2023 10:19
İş Güvenlik Malzemesi: 3M Baretler
Metal ya da plastik madde kullanılarak üretilen, sanayi ve endüstriyel iş sahalarında kullanılmak için üretilen şapka ya da kasklara baret ismi verilir.

Güvenlik Ekipmanları

Bazı sektörlerde çalışan insanların sağlık ve güvenliği diğer sektörlere göre daha fazla riskli durumlarla karşılaşmaya müsaittir. Ancak yine de her sektör için gerekli olan ve alınması mecbur iş sağlık ve güvenlik malzemeleri vardır. Bu güvenlik malzemeleri ile amaç, çalışan işçinin çalışma alanında başına gelebilecek risk durumlarını ortadan kaldırmak ya da zararı en aza indirgemektir. İş Güvenlik Malzemeleri; baret, koruyucu gözlük, telsiz, gaz ve toz maskesi, koruyucu giysi ve ayakkabılar olarak sıralayabiliriz.

İnşaat, elektrik sanayi ya da ağır sanayi işlerinde çalışan işçilerimizi tehdit eden risklerin, yönetim kısmında bulunan işçilerimize göre daha fazla etkilediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Mavi yaka olarak nitelendirilen işçi sınıfı, hukuksal anlamda beyaz yakalılar ile aynı haklara sahip olsalar da mavi yakalıların çalışma koşulları daha zordur. Çünkü mavi yakalılar çalışırken kas güçlerini kullanarak çalışma hayatlarını sürdürürler. Dolayısıyla çalışma sahalarında karşılaşacakları risk durumları daha fazla olur.

İş güvenliği malzemelerinin önemi tam bu noktada devreye girer. Zorlu şartlar altında çalışan işçilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için iş güvenliği malzemeleri kullanılması büyük önem arz eder. İş güvenlik malzemelerinin her birinin belli bir görevi vardır. Bu nedenle çalışılan sektöre göre iş güvenlik malzemeleri kullanımı farklılaşabilir. İş güvenlik malzemeleri ile işçilerin karşılaşabileceği risk durumlarının etkileri en aza indirgenmeye çalışılır.
 

İş Güvenliği Malzemelerinin Önemi

İş güvenliği kavramı, çalışanların iş ortamında karşılaşabileceği tehlike ve risk durumlarını öngörerek, bu durumlara uygun malzemeler üretilmesini sağlar. Örneğin bir inşaat işçisi üzerinden iş güvenliği malzemelerini n önemini anlatmaya çalışalım. İnşaat alanında çalışan işçileri ne tür risk durumları vardır, önce bunu saptayalım. İnşaat sektörü kas gücüne bağlı olarak sürdürülen bir sektördür. Kullanılan malzeme, çalışılan ortam, bina yüksekliği, malzeme kalitesi, çalışma alanları ve sayabileceğimiz pek çok faktör çalışanların bir şekilde sağlığını ve güvenliğini riske sokabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı iş kazaları sıkça yaşanıyor.

Sık yaşanan iş kazaları sebepleri;

·Göze temas eden yabancı cisim
·Yüksekten düşme
·Yanıcı ve kesici maddeler ile yaralanma
·Sıkışmalar, ezilmeler
·Taşınan malzemenin çalışanın üstüne düşmesi
·İşçinin yerdeki cisme takılıp düşmesi
·İş makinelerinin hareket halindeyken işçiye çarpması

vs. durumlar çalışma alanında işçilerin karşılaşabileceği risk durumlarından bazılarıdır. Her geçen gün oranı artan iş kazaları, iş sağlığı ve güvenliği konusunda daha hassas davranılması gerektiğini bir kez daha vurgular. İş Güvenlik Ekipmanları ile yukarıda saydığımız çoğu riskli durumun önüne geçilebilir. Çalışanların sosyal hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlanabilir. İş sahasına dikkat edilmeyen güvenlik konuları çalışanların hayatını sağlıklı bir şekilde yaşamasına engel olur. Çünkü bazı iş kazaları, çalışanların ağır yaralar almasını hatta yaşamının son bulması ile sonuçlanabiliyor. İnsanların hayatında geri dönülmez yaralar açmadan önce iyice düşünmeli, işçi sağlığını ve güvenliğini tüm işletmeler sağlamalıdır.

Genel olarak iş güvenliğinin amacı ve öneminden bahsedip bir temel oluşturduktan sonra asıl konumuz olan baret, 3m baret nedir, baretlerde renkler ne anlama gelir, açıklayalım.
 

Baret Nedir?

İş güvenlik malzemeleri içerisinde yer alan ekipmanlardan biri baretlerdir. Metal ya da plastik madde kullanılarak üretilen, sanayi ve endüstriyel iş sahalarında kullanılmak için üretilen şapka ya da kasklara Baret ismi verilir. Sanayi ve endüstriyel iş alanında işçiler, pek çok farklı risk durumları ile karşı karşıyalar.

Bu tür iş kazalarının engellenmesi ya da etkisinin en aza indirgenmesi için kullanılan iş güvenlik malzemelerinden biri de baretlerdir. İşçiler bareti neden kullanmalıdır?

İşçilerin çalışma esnasında kafasına düşebilme ihtimali olan malzemelerin düşüş şiddetini azaltmak için oldukça önemlidir. Cismin baretsiz kafaya düşmesi, çalışanın ciddi hasar almasına neden olabilir. Baret takılması durumunda kafaya düşen cismin zarar verme oranı düşecektir. Bu nedenle ağır sanayi çalışma sahasında baret takılması, çalışanın güvenliğini ve sağlığını sağlaması açısından kullanım zorunluluğu bulunur.

Bunun yanı sıra iş alanında yaşanan çarpmalar, iş kazaları arasındadır. Nesnelere çarpma durumuna karşı baret kullanılması da çarpma şiddetinin daha hafif olmasına yardımcı olur. Çarpma esnasında kafaya alınan darbe, çalışanın beyninde büyük hasarlar oluşmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra yağmurlu günlerde çalışanların yağmurdan korunmasına da yardımcı olur. Ayrıca elektrik çarpması gibi durumların yaşanmasında koruma görevi üstlenir.

Genel olarak ele aldığınızda baret kullanımını, kafaya karşı alınabilecek darbelere karşı koruma görevi üstlenen bir iş güvenliği malzemesidir. İnşaat sektörünün yanı sıra madenlerde, tersanelerde ve ağır sanayi işlerinde de baret kullanımı önemli ve zorunludur. Koruyucu Baretler ile ilgili diyebileceğimiz bir diğer bilgi ise baret renkleridir. Herkes genel olarak baretlerin sarı olduğu kanısındadır ancak bu yanlıştır. Kullanan kişinin çalışma koluna göre baret renkleri farklılaşır. Peki hangi renk bareti hangi iş grubuna mensup kişiler takar?
 

3M Baret Modelleri ve Renkleri

Baretler, çalışanların kafa kısmına karşı oluşabilecek kazaları etkisiz hale getirmek ya da etkisini azaltmak için kullanılan bir güvenlik ekipmanıdır. Kullanan kişinin iş koluna göre farkları olsa da her baretin temel amacı korumadır. Peki, Baret Renkleri Anlamları nedir? Hangi renk baret, hangi personele karşılık gelmektedir?

Sarı Baret

En çok bilinen baret rengi ile başlayalım. Sarı baretler, işçiler tarafından kullanılır. Maden işçileri, sanayi işçileri ya da inşaat işçilerinin kullandığı barettir. Yani sarı bareti takan sınıf, kas gücüyle çalışan işçi sınıfıdır.

Beyaz Baret

Yönetici kısmın taktığı baret rengidir. İş alanını ziyarete gelen ziyaretçiler de beyaz baret takar.

Kırmızı Baret

Kırmızı baret, iş güvenlini takip ve kontrol eden insanların taktığı barettir. Savunma personelleri, kontrol ekipleri ya da iş güvenliği personelleri kırmızı baret takar.

Mavi Baret

Bakım görevlilerinin taktığı barettir. İş alanında bakım işlemlerini yapan ekip mavi baret takar. Baretler arasında en az kullanılan baret rengidir.

Turuncu Baret

İşçilerin başı olarak nitelendirilen ustabaşı ya da teknisyenin taktığı baret rengidir.

Yeşil Baret

Sağlık personellerinin kullandığı baret ise, yeşil barettir.
 

3M Baret Son Kullanma Tarihi 

Üretilen her ürünün son kullanma tarihi vardır. Belli bir süre sonra işlevselliğini kaybederek iş göremez hale gelir. Aynı durum baretler için de geçerlidir. Baretlerin Kullanım Ömrü, kullanılan malzemenin türüne ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Polietilen malzemeden üretilen baretlerin kullanım ömrü yaklaşık 5 yıl kadardır. Ancak kullanım sürecinde etkili olan bazı faktörler, baretin kullanım ömrünü değiştirebilir.

Baretin maruz kaldığı güneş ışını, kullanım sıklığı ya da aldığı darbeler baretin daha kısa sürede değiştirilmesine neden olabilir. Güneşten dolayı yıpranmaların en fazla yaşandığı sektör inşaat sektörüdür. İnşaat sektöründe kullanılan baretler çok fazla güneş ışınına maruz kaldığı için en fazla baret yıpranmasının yaşandığı sektör olarak söyleyebiliriz.

Belli sebeplerden dolayı yıpranan baretler için en ideal değiştirme süresi 1 yıldır. Her yıl değiştirilen baretlerin işçileri koruma işlevini yerine getirme olasılığı bir o kadar yüksek olacaktır. Sitemizi incelediğinizde iş güvenliği malzemelerine göz atabilirsiniz. Yapibahce.com'dan baret, telsiz, yüz maskesi, güvenlik gözlüğü, kulak tıkacı gibi İş Güvenlik Malzemelerini inceleyebilir, uygun fiyata satın alabilirsiniz.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...