Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

İnverter ile Neler Yapılabilir?

Tarih: 06.02.2023 14:13
İnverter ile Neler Yapılabilir?
Türkçe karşılığı "güç çevirici" olan İnverter Modelleri, doğru akımı alternatif akıma çeviren araçlardır. Detaylar blog yazımızda...

İnverter Nedir?

Türkçe karşılığı Güç Çevirici olan İnverterler, doğru akımı alternatif akıma çeviren araçlardır. Bazı kaynaklarda inverter olarak geçerken bazı kaynaklarda ise invertör olarak karşımıza çıkar. Genel işleyişine baktığımızda elektriksel güç dönüşümü sağlaması ile bilinir.

Solar Inverterler, yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik elde etmek için sıklıkla tercih edilir. Elektrik ihtiyacı olan pek çok alanda ve aydınlatma için etkili kullanım sunan inverterlerin en önemli kaynaklarından birisi gün ışığıdır. Gün ışığından elde ettiği enerjiyi alternatif enerjiye çevirir.

İnverter kullanımındaki asıl amaç, sistemlerde meydana gelebilecek kesintiler ve dalgalanmaların önüne geçmektir. Bu sayede sistemlerin çalışmalarında aksamalar olmaması hedeflenir. Kullanılan araçların ömürler daha uzun çalışma verimleri daha fazla olacaktır.

İnverter Çeşitleri iş yerleri için olduğu kadar evlerde de kullanıma uygun seçeneklere sahiptir. Bu sayede işlerinizde ve evlerinizde güvenle kullanabilirsiniz. Özellikle elektrik tedarikinin zor olduğu ya da kesintilerin yoğunlukla yaşandığı yerlerde etkili olarak verimli çalışma imkânı sunar. Enerjisini gün ışığından aldığı için ufak büyük pek çok alanda inverter kullanımına yer verebilirsiniz. Inverterleri televizyonlar, aydınlatmalar, bilgisayarlar, matkap gibi elektrikli aletler, elektrikli süpürgeler gibi elektrikli ile çalışan eşyalarda kullanılabilir. Bunun dışında, inverterlerin başlıca kullanım alanları;

·         Güç kaynakları
·         Solar Enerji Sistemlerinde
·         Anahtarlamalı güç kaynaklarında
·         Elektirikli araçlarda
·         Motor hız kontrol devreleri
 

İnverter Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnverterler yenilebilir kaynakları kullanarak etkili enerji dönüşün sağlayan araçlardır. Özellikle elektrik kesintilerinin sık yaşanan alanlar için ideal seçimlerdir. Burada "Solar Inverter Nedir?" sorusu öne çıkar. 
 

Solar İnverter Çeşitlerinin Sunduğu Faydalar

·         Birçok alanda kendisini kanıtlamayı başarmış olması,
·         Kapasite ve enerji tasarrufu sağlaması,
·         Büyük ölçekli işletmelerde birbiri ile bağlantılı olarak kullanabilme imkanı sunması,
·         Faz anlamında farklı çeşitlere sahip olması,
·         Verimlilik olarak yüksek etkide olması,
·         Kurulum maliyeti olarak düşük maliyette ve kolay kurulum imkanı sunması,
·         Düşük güç tüketmesi,
·         Bakım onarım maliyetlerinin düşük olması,
·         Yenilenebilir enerjileri kullanarak etkili enerji üretimini sağlaması,

başlıca faydalara örnek olarak verilebilir.
 

Solar İnverterlerin Özellikleri

Inverterleri en cazip kılan özellikleri yenilenebilir kaynakları kullanması. Dünya genelinde enerji kaynaklarında azalmalar olduğu göz önünde tutulduğunda bu durum en önemli özelliğidir. Kaynak kullanımında çevreye zararlı olmaması da inverterlere çalışmalarımızda yer vermenin sebeplerinden birisidir. Zararlı gaz salınımı ya da atıklara sebep olmayan inverterler çevre dostu araçlardır. Bunun dışında özellikle elektriğin ulaştırılamadığı alanlar için birebir ürünlerdir. Çalışmaları için gün ışığına ihtiyaç duyan inverter çeşitleri pek çok alan için doğru seçim olacaktır. Yüksek verime ihtiyaç olmadığı hermen hemen her durumda inverter öncelikli tercihler arasında yer alabilir.

Inverterler yalnızca güneş enerjisi ile değil, rüzgar enerjisi ile de adından söz ettirebilir. Bu da seçim alternatiflerini artırmaktadır. Rüzgar akımının yoğun olduğu alanlarda rüzgar enerjisini kaynak olarak belirlemek etkili sonuçlar ortaya çıkarabilir.
 

Doğru Solar İnverter Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 Inverterler doğru seçim yapıldığı anda etkili olan araçlardır. Bunun için de inverter seçimi yapılırken dikkat edilmeli ve ihtiyaçlar doğru belirlenmelidir. Öncelikli olarak dikkat edilecek durum ise inverterlerin ne amaçla kullanılacağına karar vermektir. Hangi amaçla ve hangi alanlarda kullanılacak? Soruları doğru inverteri seçmek için etkili olacaktır. Aksi halde istenilenden daha az verim ile karşılaşılabilir ya da istenilenden daha fazlasına. Bu da gerekenden fazla maliyet ödemek ile sonuçlanacaktır. Bunun dışında inverter seçerken dikkat edilecek noktalar,

·        Solar İnverter Satın Almak için tercih edilecek firmanın kaliteli olmasına özen gösterilmelidir.

·         Tercih edilecek firmanın referansları araştırılabilir ve bu kaynaklardan firma hakkında bilgi almak etkili olacaktır.

·         Seçilecek firmanın servis sağlamasına önem verilmelidir. Oluşabilecek arızalara karşı bulunan bölgede servis hizmeti sunulması mağduriyetin giderilmesi için öncelikli tercih olmalıdır.

·         Seçilecek paneller ile inverterlerin birbiri ile bağlantıları kurulduğu amda yeterli enerjisin sağlanıyor olması gerekmektedir. Inverterler paneller ile seri ve parelel şekide diziler halinde bağlanır. Bu dizinlerin gerilim ve akım değerlerinin belirlendiği düzeyde olma gerekir. Aksi halde inverterlerin zarar görmesi olasılığı bulunmaktadır.

·         Seçimi yapılan inverterin ortam ısısı önemli bir ayrıntıdır. Muhafaza edilecek alanının ortam sıcaklığında artış meydana gelmesi durumunda voltaj ve güç seviyesinde düşüş meydana gelirken, akımda yükseliş meydana gelebilir. Ortam sıcaklığı düşük olduğunda ise tam tersi durum ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla seçimi yapılan inverterin, bulunacağı konuma göre yüksek ve düşük sıcaklık değerlerinin bilinmesine dikkat edilmelidir.

·         Inverterlerin bulunacağı konumun rakımı 2000 metre sınırını aşacak ise ek önlemler alınmalıdır.
 

Kullanım Tipine Göre İnverter Çeşitleri Nelerdir?

Inverter çeşitleri kendi aralarında off-grid (Şebekenin Bulunmadığı Inverterler) ve On Grid İnverter (Şebekeye Bağlı Inverterler) olarak iki grupta incelenmektedir. Off Grid İnverter çeşitlerine sıklıkla depolama sistemlerinde öncelik verilmektedir. Şebekeye bağlı kullanılan inverter çeşitlerinde ise, Solar Panellerden elde edilen enerjinin doğrudan elektriğe dönüştüren sistemlerdir. Şebekeye bağlı olan inverter çeşitleri de kendi arasında merkezi, dizi ve mikro olarak üç gruba ayrılır.

Merkezi İnverterler; Santraller gibi büyük güç gereksinimi olan alanlarda kullanılır. Seçilen inverterin gücü yüzlerce kW değerinden başlayarak, MW değerlerine kadar ulaşabilir.

Dizi İnverterler; çatı uygulamaları başta olmak üzere, sahalarda sıklıkla kullanılan inverterlerdir. Çatılarda sıklıkla kullanılmasındaki ana etken, farklı çatı tiplerine uygun ürün alternatiflerinin bulunuyor olmasından dolayıdır. Dizi inverterler, bir adet santrali parçalara ayırma yolu ile her bir parçanın farklı enerji üretimine olanak sunması önemli özelliklerinden birisidir.

Mikro İnverterler; panellerin arkasına monte edilerek kullanılan inverter çeşitleridir. Daha çok gölgelerin fazla olduğu çatı sistemlerinde kullanılmak ile birlikte, saha uygulamalarında da az da olsa kullanımında tercih edilmektedir. 

Kullanım amacına göre Solar İnverter Markaları ve Modifiye Sinüs İnverter modelleri uygun fiyatlarıyla sizi Yapibahce.com adresinde bekliyor. 

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...