Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Güç Sağlayıcılar Olarak Güç Kaynakları Nedir?

Tarih: 08.02.2023 10:59
Güç Sağlayıcılar Olarak Güç Kaynakları Nedir?
Bir sistem ya da düzeneğin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için oluşturulan birimlerin tamamına güç kaynağı denir.

Güç Kaynağı Nedir?

Teknolojinin son derece geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Ancak bu demek değildir ki teknolojinin gelişiminin belli bir zamanı var. İnsanlık tarihinin ilerlemesine paralel olarak teknolojik aletlerin oluşması, geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi her geçen gün ivme kazanarak devam ediyor. Bu teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak Güç Kaynağı olarak ifade edilen mekanizmanın ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Peki bu teknoloji bize ne gibi bir fayda sağladı?

Bugün hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıran makinalarla hayatımızı devam ettiriyoruz. Bilgisayardan, arabaya, cep telefonundan elektrikli ev aletlerine kadar, çevremizde yer alan ve bazılarının farkında bile olmadığımız pek çok teknolojik araçla iç içe yaşıyoruz. Farklı alanlarda olsa da her bir teknolojik aracın hayatımızı farklı bir yönde etkilediğini söyleyebiliriz. En basitinden bugün akıllı telefonlar üzerinden çoğu işlemi yapabiliyoruz. Öncelikle haberleşmemizi sağlıyor. Yani birinden haberleşmek için onunla aynı ortamda bulunmamıza gerek yok.

Sağladığı diğer fayda ise internet bağlantısı üzerinden istediğimiz her bilgiye her an ulaşmamızı sağlıyor. Ayrıca pek çok işlemi yine mobil uygulamalar sayesinde telefon üzerinden yapabiliyoruz. Geliştirilen telefon modelleri ile yapabileceklerimize yenisi eklenerek daha fazla fayda sağlayıcı bir hale getiriliyor. Fayda anlamında pek çok cihazı bu şekilde örneklendirebiliriz. Peki, güç kaynağı ile üretilen cihazların ne gibi bir bağlantısı vardır? Güç kaynağı ile cihazlar arasındaki ilişkinin anlaşılabilmesi için güç kaynağı kavramını açıklayalım.
 

Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

En kısa tanımı ile güç kaynağını Enerji Sağlayıcı olarak tanımlayabiliriz. Sistem ya da düzeneğin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için oluşturulan birimlerin tamamına güç kaynağı denir. Enerji ile çalışan her bir cihazın sahip olduğu güç kaynağı mekanizması vardır. Görüntü olarak değişse de her bir güç kaynağı modeli aynı amaca hizmet eder; cihazın ihtiyaç duyduğu enerjiyi oluşturmak ve çalışmasını sağlamak.

Güç kaynağı aslında birimlerden oluşan bir donanım modelidir. Düzeneği oluşturmak için kullanılan her bir birimin farklı bir görevi vardır. Her birim görevini eksiksiz yerine getirdiğinde enerji akışı sağlanmış olur. Bu sayede cihaza enerji akışı sağlanır ve çalışmaya başlar. Konunun daha iyi anlaşılması açısından güç kaynağına örnek vererek netleştirelim. En basit örneği ile güç kaynağı denince akla ilk gelen nesne, pildir. Bugün üretimi yapılan pek çok pil çeşidi vardır. Aynı zamanda pille çalışan cihazlar da oldukça fazladır. Özellikle ışıklandırma için kullanılan eşyaların doğrudan elektrik bağlantılı olan modellerinin yanı sıra pille çalışan modeller de bulunur.

Bunun yanı sıra daha büyük mekanizmaya sahip sistemlerin kullandığı güç kaynağı modelleri daha farklıdır. Örneğin bilgisayar için kullanılan güç kaynağı başkadır. Genel olarak kullanılan ve yaygın olan güç kaynakları; bilgisayar(pc) güç kaynaklar, kesintisiz (UPS) güç kaynakları, DC güç kaynakları ve Elektrikli güç kaynaklarıdır.
 

Bilgisayar Güç Kaynağı

Bilgisayar (pc),günümüzde en sık kullanılan teknolojik cihazlar sıralamasının ilk sırasında yer alan bir üründür. Asıl anlamı internet ağının bilgisayarda kullanılması ile daha anlamlı hale gelse de bugün çoğu işlemi bilgisayar ile yapıyoruz. Hatta çalışma prensibi bilgisayarla gerçekleşen farklı iş alanları vardır. Kişisel bilgisayarların yanı sır işletmelerde kullanılan bilgisayarlar, bugün çalışma sisteminin vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Özellikle artık işlemlerin dijital ağlar üzerinden gerçekleşiyor olması, bilgisayarın gerekliliğini bir kez daha gözler önüne serer.

Bilgisayarı çalıştırmak için kullanılan pc güç kaynakları, bilgisayarın çalışma düzenini etkiler. Bilgisayar güç kaynağı, ihtiyaç duyulan enerjiyi prizden alır. Asıl önemli olan ise alınan enerjinin uygun bir şekilde dağıtılmasıdır. Birimlerin kapasitesinden fazla bir enerjiyle karşılaşması, parçanın bozulmasına neden olur. Ek olarak diğer bilgisayar parçalarında arıza yaşanmasına da yol açabilir. Bilgisayar güç kaynağı ile ihtiyaç duyulan enerji miktarı dağılımı yapılarak, bilgisayarın arızasız bir şekilde çalışması sağlanır. Böylece bilgisayarı oluşturan birimlerin her biri hem korunur hem de sorunsuz bir şekilde çalışmasını mümkün kılar.
 

Kesintisiz (UPS) Güç Kaynağı

Yapısında akü bulunan güç kaynaklarına, Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) diyebiliriz. Bu güç kaynağına kesintisiz denmesinin temel sebebi de güç kesintisi yaşanmamasından dolayıdır. Enerji kesintisi yaşanması durumunda, akü devreye girer ve ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayarak sistemin çalışmasına devamlılık getirir. Sadece elektrik kesintisi yaşanması durumunda değil, voltajın artması ya da azalması gibi durumlarda da devreye girerek parçaların akım değişiminden dolayı zarar görmesini engeller.

Bugün pek çok alanda akü kullanarak işin devamlılığını sağlamış durumdayız. Bu, hem işte aksama durumu yaşanmasını ortadan kaldırır. Ayrıca sistemdeki parçaların enerji dalgalanmalarından dolayı yaşayabileceği arıza durumunu engeller. Kesintisiz güç kaynağı, özellikle endüstriyel alanda kullanılan bir modeldir. Üretimin devamlılığı için oldukça ideal olduğunu da söyleyebiliriz.
 

DC Güç Kaynakları

Aklınıza gelebilecek tüm elektronik cihazların çalışması için ihtiyaç duyduğu bir enerji miktarı vardır. Tabi bu miktar cihazın modeline göre değişir. Ayrıca bazı ayarlar ile devrelerin enerji miktarını değiştirebilirsiniz. DC Güç Kaynağı tam olarak bu ayarlama işine yarayan bir güç kaynağı çeşididir.
 

Güç Kaynağının Vazgeçilmez Araçları: Motorlar

Yukarıda saydığımız güç kaynaklarına ek olarak ele alabileceğimiz güç kaynağı seçeneği olarak motorları söyleyebiliriz. Farklı alanlarda kullanılmak için üretilen ve enerji sağlayan bir sistem olarak motorları inceleyelim.

Sitemizi incelediğinizde farklı alanlarda kullanılabilecek Motor Modelleri ve çeşitlerini görebilirsiniz. Bu motor modelleri, Dikey Motor, Go Kart Motoru, Su Motoru, yatay motor gibi seçeneklerdir. Bu motor modelleri sayesinde kaynaktan alınan enerji, mekanik enerjiye çevrilerek enerji kullanılır hale gelir. Peki bu tam olarak ne demek oluyor, açıklayalım. Doğada bulunan enerji kaynakları sadece elektrik üretimi ile sınırlı değildir. Bunun yanı sıra LPG, kimyasal enerji, benzin ve tiner gibi enerji üretiminin sağlandığı maddeler de bulunur. Motor sayesinde bahsettiğimiz bu enerji maddeleri işlenerek mekanik enerjiye çevrilerek enerji kaynağı olarak kullanılır.

Kuvvet makineleri olarak isimlendirebileceğimiz motorlar, doğada bulunan tükenebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarını çevirerek üretilen enerjinin kullanılmasını sağlar. Sitemizde incelediğinizde farklı enerji kaynakları ile çalışan su motoru modellerini inceleyebilirsiniz. Benzinli su pompası, dizel marşlı su pompası, dizel su motoru, benzinli su motoru, preferikal pompa, Yatay Milli Motor sitemizde yer alan ve oldukça kullanışlı su motoru modelleri arasındadır.

Siz de su motoru alacaksanız öncelikle ihtiyaç durumunu belirlemeli ve ihtiyacınıza uygun bir su motoru modeli tercih etmelisiniz. Çünkü aldığınız su motoru, yapacağınız iş için fazla donanımlı ya da yetersiz olabilir. Bu nedenle alacağınız su motorunun teknik özellikleri ve Su Motoru Fiyatları için web sitelerini inceleyerek size uygun olan su motorunu satın alabilirsiniz.

Bu açıdan size faydalı olabilmesi açısından şu tavsiyede bulunabiliriz. Benzinli Su Motorları, en çok tercih edilen su motoru modelleri arasında yerini alır. Benzinli su motoru satın alan alıcıların bu su motoru modelini tercih etmesindeki en büyük sebep, elektrik kaynağına sahip olmamalarından dolayıdır. Elektrik güç kaynağının bulunmadığı yerlerde, benzinli su motorları tercih edilir. Böylece sulama işlemini elektrik kaynağı olmasa bile gerçekleştirebilirsiniz. Benzinli su motorlarının gücü, basma yüksekliği, basma kapasitesi, kullanım amacı ürün modeline göre farklılaşır. Ürün özelliklerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun su motoru modellerini cazip fiyatlarla sepetinize ekleyebilirsiniz.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...