Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

2023 Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadar?

Tarih: 01.02.2023 11:08
2023 Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadar?
Güneş paneli kullanımı, ülkelerin enerji üretiminde kullandığı bir politika haline gelmiş durumdadır.

Güneş Paneli Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş, enerji üretmeye başladığı zamandan bu yana oldukça önemli bir enerji kaynağı haline gelmiş durumdadır. Güneşten enerji üretme fikri, pek çok açıdan insan hayatına faydası olan bir durumdur. Vatandaşlarımızın merak ettiği ve aradığı konular arasında Güneş Paneli Fiyatları yerini alıyor. 2023 yılı itibari ile güneş panellerinin fiyatlarında artış olup olmadığı, güneş paneli fiyatlarının ne kadar olduğu, maliyet açısından ne kadar tutacağı merak edilen konular arasındadır. 

İlk icat edilen Güneş Paneli, 1839 yılında bulunmuştur. Fransız asıllı fizikçi Alexander Edmond Becquerel tarafından bulunan güneş panelleri, güneşten yayılan ışınların enerjiye çevrilmesini sağlamıştır. Sonraki süreçlerde teknolojinin de etkisi ile güneş panellerinin üretimine daha modern dokunuşlar ekleniş ve nitelik olarak daha donanımlı hale gelmiştir. Güneş panellerinin bu kadar önemli olması, 1970’de baş gösteren petrol krizlerine bağlanabilir. İnsanlar tükenebilir enerji kaynaklarının sonuna doğru gelirken acı gerçekle yüzleşerek, doğru kullanılmaması durumunda bitebileceğinin farkına varmıştır. Böylece tükenmeyen ve yenilenebilen kaynaklardan enerji elde etme fikri yaygınlaşarak, bunun üzerinde çalışmalara başlanılmıştır.  

Öncelikle enerji üretiminde kullanılan kaynağın yenilenebilir olması, sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Güneş, yaydığı sıcaklık oranı, mevsimlere göre değişse de istisnasız olarak doğuyor. Güneşten enerji üretimi bu sayede aksamadan devam edebilme niteliğine sahiptir. Bu sayede güneş paneli kullanan insanlar, enerji ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü ya da bir kısmını güneş panelleri üzerinden gerçekleşebiliyor. Sadece vatandaşlar değil, devlet politikalarında da güneş paneli kullanımına bağlı enerji üretiminin varlığı söz konusudur.  
 

Güneş Paneli Kullanımında Lider Almanya 

Güneş paneli (Solar Panel) kullanımı, ülkelerin enerji üretiminde kullandığı bir politika haline gelmiş durumdadır. Dünya üzerinde birçok ülke (ülkemiz de dahil olmak üzere) güneş panelleri yardımı ile enerji elde ederek hem enerji üretimini yenilenebilir enerji kaynağı üzerinden gerçekleştiriyor. Hem de vatandaşlarına elektrik üretimi konuşunda bazı kolaylıklar sunuyor.  

Her yıl güneş panellerine olan ilgi, 2023 yılında da devam ediyor. Son güncel haberlere göre Almanya güneş enerji sistemleri ile otoyollarının enerji ihtiyacını karşılama fikrini projelendiriyor. Bu projenin faaliyete geçmesi durumunda Almanya, Avusturya ve İsviçre’de otoyolları üzerine güneş panelleri yerleştirilerek, otoyolların elektrik ihtiyacının karşılanması sağlanacak. Şu an için bir proje kapsamında olan bu çalışma, aslında güneş enerjini kullanmanın ülke ekonomisi için ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.  
 

2023 Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadardır? 

İlk etapta alıcısına pahalı gelen güneş paneli sistemleri, kuruluş sürecinde alıcısına pahalı gelse kullanım süresi ve kullanımının faydaları düşünüldüğünde uzun ömürlü bir yatırımdır. Çünkü güneş panelleri sayesinde öncelikle kendi enerjinizi üretmiş olmanın rahatlığını yaşamış olursunuz. Özellikle son zamanlarda gelen elektrik fiyatları, vatandaşımızın boynunu bükmekte ve maliyet olarak sıkıntıya sokmaktadır. Güneş panelleri sayesinde hem ısı hem de elektrik ihtiyacınız giderebilirsiniz.  

Ancak şunu da kısaca belirtelim ki, ısı ve elektrik üretimi için kullanacağınız elektrik panellerini kullanım amacınızı dile getirerek satın aldığınız işletmeden talep edin. Çünkü panellerin donanımsal niteliği, kullanım amacına bağlı olarak değişebilir; 

Isı ihtiyacı
Elektrik ihtiyacı 
Hem ısı hem de elektrik ihtiyacı 

gibi kullanım amaçlarına göre güneş panellerinin modelleri ve fiyatları da değişir. Sadece ısınma ihtiyacının giderilmesini sağlayan güneş paneli fiyatı diğerlerine göre daha uygun olabilir. Ancak kullanım amacı da sınırlıdır. Evde suyu ısıtmak için termosifon kullanmak yerine güneş enerjisi ile suyu ısıtabilirsiniz. Termosifon, çoğu vatandaşımızın evinde olan ve suyu ısıtmak için kullanılan bir cihazdır. Kullanımı her ne kadar cazip gelse de elektrikle çalıştığı için, elektrik faturanızı olumsuz şekilde etkileyebilir. 
 

Elektrik Üretiminde Kullanılan Güneş Paneli Fiyatları 

Kullanım amacına göre kullanılan güneş paneli sistemleri, elektrik üretimi için tercih edilen güneş paneli modellerinden bir tanesidir. Özellikle elektrik kaynağı olmayan yerlerde bulunan ev sahiplerinin en çok tercih ettiği güneş paneli sistemleri arasında yer alır. Aynı zamanda elektrikten tasarruf etmek isteyen kent sakinleri de bu modeli kullanarak fatura mağduriyeti yaşamaktan kurtulur. 

Bu güneş panelleri aküye depolanabilir olduğu için, elektrik kesintisi durumunda kullanıma açıktır. Böylece günlük hayatınıza aksamadan devam edebilirsiniz. Elektrik üretiminde kullanılan Güneş Paneli Modelleri fiyatları, ısı üretiminde kullanılan güneş paneli fiyatlarından daha pahalı olsa da kullanım amacı açısından daha kapsamlı olduğu için aslında uygun fiyat değerindedir. Çünkü enerjiden tasarruf sağlamanıza yardımcı olan güneş panellerinin sistemlerinde bulunan parçalar ve kullanılan malzemeler değişkenlik gösterir. Böylece satın alırken Güneş Paneli Fiyatı size pahalı gelse de kullanım süresi ve kullanım amacı göz önünde bulundurulduğunda aslında avantajlı bir kullanım fırsatı sunmuş olur. 

Bu gibi faktörlerin yanı sıra çevre dostu bir sisteme sahip olduğu için, üretilen enerjinin çevreye zarar vermeden üretilmesini sağlar. Böylece güneş enerji sistemini tercih eden insanlar, çevreye karşı daha duyarlı bir üretim tekniğini tercih etmiş olurlar. 
 

Güneş Paneli Fiyatı Kalitesine Bağlı Olarak Değişir! 

Yukarıda değindiğimiz bir nokta olan güneş panelinin fiyatı belirlenirken, kullanım amacına göre ve kullanılan malzemenin kalitesine göre farklılaşabilir. Güneş enerji sistemleri ile ilgili kısaca bir piyasa araştırması yaptığımızda farklı markalarda, farklı model güneş paneli sistemlerinin belli bir fiyat aralığında olduğunu görürüz. Güneş panelleri fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak farklılaştır. İhtiyacınıza uygun güneş panelini en uygun fiyata almak için sitemizi inceleyerek güneş paneli modellerine göz atabilirsiniz. 

Güneş Paneli Satın Alırken, fiyat faktörü oldukça önemlidir ancak önemli olan bir diğer konu da ihtiyaca uygunluğudur. Bir örnekle açıklayalım. Elektrik bağlantınız olmayan bir dağ evinize güneş paneli inşa ettirmeyi düşünüyorsunuz. Tercih edeceğiniz güneş paneli, öncelikle sizin elektrik ihtiyacınızı karşılayacak seviyede olmalıdır. Bu nedenle almayı düşündüğünüz güneş paneli fiyatı bazı güneş paneli fiyatlarından daha pahalı gelebilir. Ancak daha uygun olsun diye aldığınız güneş panelleri size yeterli gelmeyebilir ve kullanım ömrü beklediğinizden daha kısa olabilir.

Dolayısıyla almayı planladığınız güneş panelinin fiyatı, kalitesine ve kullanım amacınıza göre yüksek fiyatlı ya da daha uygun fiyatlı olabilir. 

Sitemizi incelediğinizde farklı markalara ait solar (güneş) enerji sistemi ekipmanlarını görebilirsiniz. Güneş paneli Modelleri, güç üretimine, panel boyutuna, hücre teknolojisine, performans seviyesine, ağırlığına ve modül verimliliğine göre farklılaşır. Satın almayı düşündüğünüz ürünün üzerine tıklayarak, güneş paneli fiyatını ve özelliklerini ayrıntılı inceleyebilirsiniz. Ayrıca canlı destek hattımız üzerinden satın almayı düşündüğünüz ürün hakkında bilgi alabilir ve merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. En uygun güneş paneli fiyatları, inverter modelleri, inverter fiyatları ve diğer solar enerji ekipmanlarını sitemiz üzerinden inceleyebilir ve uygun fiyata satın alabilirsiniz. 

Enerji tüketiminden tasarruf yapmak isteyen pek çok vatandaşımız, Güneş Enerji Sistemleri sayesinde pek kok konuda tasarruf yapmanın rahatlığını yaşıyor. Siz de güneş paneli modellerimizi inceleyerek, size uygun güneş paneli modelini uygun fiyata satın alarak tasarrufa başlayabilirsiniz. Yapı ve market adına aradığınız her şey “Yapı Bahçe” güvencesi ile burada! 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...