Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Tashoven Tas Fırın İle Lezzet Tarifleri

Tarih: 22.02.2023 10:02
Tashoven Tas Fırın İle Lezzet Tarifleri
Tashoven Fırın ile hayat bulan bazı önemli lezzetli tariflerini Yapı Bahçe Blog yazımızda bulabilirsiniz.
Bazı lezzetler vardır ki, profesyonel bir pişiriciye ihtiyaç duyar. Yalnız profesyonel ocaklarda ya da fırınlarda gerçek tadına erişebilen bu lezzetleri şimdi Tashoven yardımıyla evlerinizde kolayca pişirebilirsiniz. Aşağıda listesini verdiğimiz spresiyal tarifleri yazının devamında bulabilirsiniz. 
 
 • Pizza Sosu Yapımı
 • Üç Mantarlı Pizza Tarifi
 • Füme Etli Pizza Tarifi
 • Focaccia Pizza Tarifi
 • Burrata Pizza Tarifi
 • Caprese Pizza Tarifi
 • Arabica Pizza Tarifi
 • Sosisli Mantarlı Pizza Tarifi
 • Akdeniz Pizza Tarifi
 • La Pizza Tarifi
 • Quattro Formaggio - Dört Peynirli Pizza Tarifi
 • Ortolana Pizza Tarifi
 • Margherita Pizza Tarifi
 • Capricciosa Pizza Tarifi
 • Lahmacun Tarifi
 • Kaşarlı Kıymalı Pide Tarifi
 • Yumurtalı Kavurmalı Pastırmalı Pide Tarifi
 • Kavurmalı Pastırmalı Pide Tarifi
 • Kıymalı Pide Tarifi
 • Izgara Biftek Tarifi
 • Izgara Kuzu Pirzola Tarifi
 • Izgara Köfte Tarifi
 • Güveçte Balık Tarifi
 • Güveçte Krides Tarifi
 • Güveçte Tavuk Baget Tarifi
 • Güveçte Mantar Tarifi
 • Menemen Tarifi
 • Kumpir Tarifi
 • Bruschetta Tarifi
 • Ekmek Tarifi
 • Pizza Hamuru Tarifi
   

Pizza Sosu Yapımı

2 yemek kaşığı domates salçası, su, 1 çay kaşığı kekik, çay kaşığının ucu ile karabiber, 2 yemek kaşığı, sıvı yağ, 2 diş sarımsak

Domates salçamızı bir kasenin içine koyun, yavaşça su ekleyerek sürülebilir kıvama getirin, kenarda 2 diş sarımsağı ezip ekleyin. Yağ, kekik ve karabiberi de ekleyip karıştırın.


 

Üç Mantarlı Pizza

Mozzarella, kestane mantar, kültür mantar, istridye mantar, kırmızı soğan, fesleğen

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Sırasıyla mozzarella, kestane mantar, kültür mantar, istridye mantar, kırmızı soğan, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Füme Etli Pizza

Domates sos, füme et, mozzarella, permesan, roka, fesleğen, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Sırasıyla füme et, mozzarella, permesan, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında rokayı üzerine koyun ve zeytinyağı gezdirin.


 

Focaccia Pizza

Mozzarella, biberiye, sarımsak, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Sırasıyla mozzarella, biberiye ve sarımsağı hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında üzerinde zeytinyağı gezdirin.


 

Burrata Pizza

Domates sos, burrata peyniri, fesleğen, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Burrata peyniri ve fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında üzerinde zeytinyağı gezdirin.


 

Caprese Pizza

Mozzarella, domates, permesan, fesleğen, kekik

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, domates, permesan, fesleğen ve kekiği hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Arabica Pizza

Domates sos, mozzarella, soğan, hindi füme, acı biber, fesleğen

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, soğan, hindi füme, acı biber ve fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Sosisli Mantarlı Pizza

Domates sos, mozzarella, sosis, 3 mantar, mısır, permesan, fesleğen

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, sosis, 3 mantar, mısır, permesan, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Akdeniz Pizza

Domates sos, mozzarella, çeri domates, köy biberi, mısır, zeytin, beyaz peynir, fesleğen, permesan, zeytin yağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, çeri domates, köy biberi, mısır, zeytin, beyaz peynir, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında permesanı üzerine koyun ve zeytinyağı gezdirin.


 

La Pizza

Mozzarella, pesto sos, patlıcan, sucuk, mantar, çeri domates, permesan, roka

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, pesto sos, patlıcan, sucuk, mantar, çeri domates, permesanı hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında rokayı üzerine yerleştirerek servis edin.


 

Quattro Formaggio - Dört Peynirli Pizza

Domates sos, mozzarella, rokfor, cheddar, kaşkaval peyniri, fesleğen, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, rokfor, cheddar, kaşkaval peyniri, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında rokayı üzerine koyun.Sonrasında üzerinde zeytinyağı gezdirin.


 

Ortolana Pizza

Domates sos, mozzarella, ızgara sebzeler, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, ızgara sebzeleri hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında üzerinde zeytinyağı gezdirin.


 

Margherita Pizza

Domates sos, mozzarella, permesan, fesleğen, zeytinyağı

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, permesan, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonrasında üzerinde zeytinyağı gezdirin.


 

Capricciosa Pizza

Domates sos, mozzarella, dana jambon, mantar, siyah zeytin, kabak, enginar, fesleğen

Her biri 180 gr. top haline getirilerek, dinlendirilmiş pizza hamurunu elle veya mardane yardımıyla istediğiniz boyutta açın. Bir kepçe domates sosunu hamurun ortasına dökerek kenarda bir parmak boşluk kalacak şekilde sıvayın. Mozzarella, dana jambon, mantar, siyah zeytin, kabak, enginar, fesleğeni hamurun üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Lahmacun

Hamur: 250 gram un, 1,5 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 1 çay kaşığı tuz Harç: 200 gram kıyma, 2 adet domates, 1 adet büyük soğan,2 adet yeşil biber, yarım demet maydanoz, 4 diş sarımsak, 1.5 tatlı kaşığı salça

Lahmacun hamuru için unu eleyerek bir kaba alın. Maya ve tuz ekleyerek harmanlayın. Ilık suyun içine zeytinyağı koyun. Unun ortasını havuz şeklinde açarak suyu bu açıklığa dökün ve yoğurun. Yumuşak bir hamur elde ettikten sonra üzerini kapatıp dinlendirin. Hamuru unlanmış tezgaha alıp eşit parçalara bölün. Her parçayı merdane ile çok ince olacak şekilde açın. Açtığınız hamurun üzerine harcı eşit şekilde bastırarak yayın.

Harcı hazırlamak için yeşil biber, domates, soğan, maydanoz ve sarımsağı robotta çekin, hazırladığınız karışımı ve salçayı kıymanın üzerine ekleyerek yoğurun.

Açtığınız hamurun üzerine harcınızı yayın ve önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin.


 

Kaşarlı Kıymalı Pide

Hamur: 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt, yarım paket yaş maya, 1 çay bardağı sıvı yağ, 5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz Harç: Yarım kilo kıyma, yarım demet maydanoz, 3 yeşil biber, 2 kuru soğan, 1 tatlı kaşığı biber ve domates salçası, 1 büyük domates, tuz, karabiber, pul biber, üzerine kaşar peyniri ve tereyağı

Pide hamuru için, maya, şeker, su ve sütümüzü karıştırıp 10 dakika kadar beklemeliyiz. Daha sonra bu karşımın içine yağ, un ve tuz ekleyip hamuru iyice bir yoğurun. Hamuru yoğurduktan sonra ağzını kapatıp en az yarım saat bekletin.

Harcı hazırlamak için soğanları doğrayıp tavada yağda kavurun sonrasında üzerine kıymayı ve biberleri ekleyin, biber veya domates salçasını ekleyin. Daha sonra ise domatesleri ekleyin ve suyu çekilinceye kadar pişirin. Tuz, karabiber, pul biberi atıp karıştırın ve ocağın altını kapatın. 25-30 dakika kadar bekleyin. Sonra da yarım demet maydanozu doğrayıp harcınıza ekleyin.

Hamuru kısa bir süre daha yoğurduktan sonra avuç büyüklüğünde yuvarlak parçalara bölün. Hamuru unlayarak merdane yardımıyla oval şekilde açın. Hamurun üzerine harcımızdan bir miktaryayın. Bu işlemi yaptıktan sonra hamurun kenarlarını kıvırın. Köşelerin açılmaması içinde kenarlarını ıslatın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Fırından çıkarıp üzerine kaşarları serpin ve tekrar fırına verin 2 dakika daha fırında kaldıktan sonra kenarlarına tereyağı sürün.


 

Yumurtalı Kavurmalı Pastırmalı Pide

Hamur: 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt, yarım paket yaş maya, 1 çay bardağı sıvı yağ, 5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz Harç: Yarım kilo pastırma, yarım kilo kavurma, 3 yeşil biber, 2 kuru soğan, 1 tatlı kaşığı biber ve domates salçası, 1 büyük domates, tuz, karabiber, üzerine yumurta ve tereyağı

Pide hamuru için, maya, şeker, su ve sütümüzü karıştırıp 10 dakika kadar beklemeliyiz. Daha sonra bu karşımın içine yağ, un ve tuz ekleyip hamuru iyice bir yoğurun. Hamuru yoğurduktan sonra ağzını kapatıp en az yarım saat bekletin.

Harcı hazırlamak için soğanları doğrayıp tavada yağda kavurun sonrasında üzerine pestırma ve kavurmayı ve biberleri ekleyin, biber veya domates salçasını ekleyin. Daha sonra ise domatesleri ekleyin ve suyu çekilinceye kadar pişirin. Tuz, karabiber, pul biberi atıp karıştırın ve ocağın altını kapatın. 25-30 dakika kadar bekleyin.

Hamuru kısa bir süre daha yoğurduktan sonra avuç büyüklüğünde yuvarlak parçalara bölün. Hamuru unlayarak merdane ile açın. Hamurun üzerine harcımızdan bir miktaryayın. Bu işlemi yaptıktan sonra hamurun kenarlarını kıvırın. Köşelerin açılmaması içinde kenarlarını ıslatın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Fırından çıkarıp üzerine yumurtayı kırın ve tekrar fırına verin 2 dakika daha fırında kaldıktan sonra kenarlarına tereyağı sürün.


 

Kavurmalı Pastırmalı Pide

Hamur: 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt, yarım paket yaş maya, 1 çay bardağı sıvı yağ, 5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz

Harç: Yarım kilo kıyma, yarım demet maydanoz, 3 yeşil biber, 2 kuru soğan, 1 tatlı kaşığı biber ve domates salçası, 1 büyük domates, tuz, karabiber, pul biber, üzerine kaşar peyniri ve tereyağı

Pide hamuru için, maya, şeker, su ve sütümüzü karıştırıp 10 dakika kadar beklemeliyiz. Daha sonra bu karşımın içine yağ, un ve tuz ekleyip hamuru iyice bir yoğurun. Hamuru yoğurduktan sonra ağzını kapatıp en az yarım saat bekletin.

Harcı hazırlamak için soğanları doğrayıp tavada yağda kavurun sonrasında üzerine kıymayı ve biberleri ekleyin, biber veya domates salçasını ekleyin. Daha sonra ise domatesleri ekleyin ve suyu çekilinceye kadar pişirin. Tuz, karabiber, pul biberi atıp karıştırın ve ocağın altını kapatın. 25-30 dakika kadar bekleyin. Sonra da yarım demet maydanozu doğrayıp harcınıza ekleyin.

Hamuru kısa bir süre daha yoğurduktan sonra avuç büyüklüğünde yuvarlak parçalara bölün. Hamuru nlayarak merdane yardımıyla oval şekilde açın. Hamurun üzerine harcımızdan bir miktaryayın. Bu işlemi yaptıktan sonra hamurun kenarlarını kıvırın. Köşelerin açılmaması içinde kenarlarını ıslatın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Fırından çıkarıp üzerine kaşarları serpin ve tekrar fırına verin 2 dakika daha fırında kaldıktan sonra kenarlarına tereyağı sürün.


 

Kıymalı Pide

Hamur: 1 su bardağı su, 1 su bardağı süt, yarım paket yaş maya, 1 çay bardağı sıvı yağ, 5 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz

Harç: Yarım kilo kıyma, yarım demet maydanoz, 3 yeşil biber, 2 kuru soğan, 1 tatlı kaşığı biber ve domates salçası, 1 büyük domates, tuz, karabiber, pul biber ve tereyağı

Pide hamuru için, maya, şeker, su ve sütümüzü karıştırıp 10 dakika kadar beklemeliyiz. Daha sonra bu karşımın içine yağ, un ve tuz ekleyip hamuru iyice bir yoğurun. Hamuru yoğurduktan sonra ağzını kapatıp en az yarım saat bekletin.

Harcı hazırlamak için soğanları doğrayıp tavada yağda kavurun sonrasında üzerine kıymayı ve biberleri ekleyin, biber veya domates salçasını ekleyin. Daha sonra ise domatesleri ekleyin ve suyu çekilinceye kadar pişirin. Tuz, karabiber, pul biberi atıp karıştırın ve ocağın altını kapatın. 25-30 dakika kadar bekleyin. Sonra da yarım demet maydanozu doğrayıp harcınıza ekleyin.

Hamuru kısa bir süre daha yoğurduktan sonra avuç büyüklüğünde yuvarlak parçalara bölün. Hamuru unlayarak merdane yardımıyla oval şekilde açın. Hamurun üzerine harcımızdan bir miktaryayın. Bu işlemi yaptıktan sonra hamurun kenarlarını kıvırın. Köşelerin açılmaması içinde kenarlarını ıslatın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. Sonra kenarlarına tereyağı sürün.


 

Izgara Biftek

Zeytinyağı, limon, sarımsak, kekik, karabiber, tuz

Zeytinyağı, limon, sarımsak, kekik, karabiber ve tuzu geniş bir tabakta karıştırın. Bifteğinizi de aynı kaba koyun ve sos ile kaplayın. En az 1 saat bu sos içinde bekletin. Fırının içinde önceden ısıtılmış TASHOVEN mangal ızgarasının üzerine etlerinizi yerleştirin ve fırına verin. Tashovenınızın kapağı kapatın ve 8-10 dakika pişirin.


 

Izgara Kuzu Pirzola 

Kuzu pirzola, zeytinyağı, limon, sarımsak, kekik, karabiber, tuz

Zeytinyağı, limon, sarımsak, kekik, karabiber ve tuzu geniş bir tabakta karıştırın. Kuzu pirzolalarınızı da aynı kaba koyun ve sos ile kaplayın. En az 1 saat bu sos içinde bekletin. Fırının içinde önceden ısıtılmış TASHOVEN mangal ızgarasının üzerine etlerinizi yerleştirin ve fırına verin. Tashovenınızın kapağı kapatın ve 8-10 dakika pişirin.


 

Izgara Köfte

Orta yağlı kıyma, 1 dilim bayat ekmek içi, rendelenmiş kuru soğan, yumurta, kimyon, tuz, karabiber

Tüm malzemeleri bir kabın içine koyun. hepsi karışıncaya kadar yoğurun. 1 saat dinlendirilmiş harcın içinden ceviz boyutunda toplar oluşturun ve elinizle yassılaştırın. Fırının içinde önceden ısıtılmış TASHOVEN mangal ızgarasının üzerine köftelerinizi yerleştirin ve fırına verin. Tashovenınızın kapağı kapatın ve 8-10 dakika pişirin.


 

Güveçte Balık

Balık, zeytinyağı, defne yaprağı ve limon

Güveçe zeytinyağı koyun ve tüm zemine limon dizin. İçine 1 defne yaprağı konmuş balığı limonların üzerine yerleştirin. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 8-10 dakikada pişirin. 


 

Güveçte Krides

150 gr karides, domates, biber salçası, köy biberi, sarımsak, maydanoz

Döküm tava içine doğranmış domates, köy biberini ve sarımsağı koyun. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakikada pişirin. sonra temizlenmiş karidesleri de ekleyin ve 4-5 dakika daha pişirin. Fırından çıkardıktan sonra kıyılmış maydanoz ekleyerek servis edin.


 

Güveçte Tavuk Baget

Tavuk baget, zeytinyağı, domates salçası, biber salçası, taze biberiye Sosu için, rendelenmiş domates, domates püresi, tuz, karabiber, kekik, pul biber

Zeytinyağı ve salçaları bir kasede karıştırıp tavuk bagetlerinin üzerine bir fırça ile sürün ve en az 1 saat bekletin. Sosu için, rendelenmiş domates, domates püresini güvece alıp karıştırın. Tuz ve baharatları ekleyin. Tavuk bagetlerini sosun üzerine alın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda kapağı kapalı bir şekilde 8-10 dakikada pişirin. Fırından çıkardıktan sonra üzerine taze biberiye ekleyerek servis edin. 


 

Güveçte Mantar

Kestane mantarı, kaşar peyniri, tereyağ, kırmızı soğan, çeri domates, fesleğen ve zeytinyağı

Döküm tava içine sapları çıkartılmış mantarı ters olarak dizin. İçine tereyağ ve kaşar peynirini yerleştirin. Kürdana geçirdiğiniz çeri domatesi kaşara saplayın. Tavanın boş yerlerine yuvarlak kesilmiş kırmızı soğanı ve fesleğeni dizin. Tavanın dibine zeytinyağı koyun. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 4-5 dakikada pişirin.  


 

Menemen

Domates, biber, maydanoz, yumurta, tuz, karabiber, tereyağ, isteğe bağlı olarak kuru soğan.

Döküm tava içine tereyağ, doğranmış domates, biber ve isteğe bağlı olarak kuru soğanı koyun. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 8-10 dakikada pişirin. Sonra üzerine yumurtayı kırın ve 2 dakika daha pişirin. Fırından çıkardıktan sonra kıyılmış maydanoz ekleyerek servis edin.


 

Kumpir

Büyük boy patates, sosis, tereyağı, rendelenmiş kaşar peyniri, doğranmış siyah ve yeşil zeytin, doğranmış kornişon salatalık turşusu, mayonez, ketçap, tuz

Patateslerin üzerini bir bıçak yardımıyla birkaç yerinden delin. Alüminyum folyo ile sıkıca sarın. Önceden ısıtılmış Tashoven fırınınızda kapağı kapalı bir şekilde 20-30 dakikada pişirin. Kabukları sertleşen patateslerin orta kısımlarını keskin bir bıçak yardımıyla çizin. Tereyağı ve rendelenmiş kaşar peyniri ve tuz ile patateslerin orta kısımlarını ezin. İçine doğranmış sosis, kornişon salatalık turşusu, siyah ve yeşil zeytini koyun. Üzerine mayonez ve ketçap ekleyerek servis edin.


 

Bruschetta

Dilim ekmek, domates, sarımsak, zeytinyağı, taze fesleğen, tuz, karabiber

Domatesleri küp şeklinde doğrayın, sarımsağı ezin ve tuz, karabiber ekleyerek bir tavada az zeytinyağı ile ikisini 4-5 dakika karıştırarak kavurun. Zeytinyağı ve sarımsağı bir kasede karıştırın, bu sosu ekmekleri iki tarafına fırça ile  sürün ve üzerlerine domatesli sosu paylaştırın. Önceden ısıtılmış TASHOVEN fırınınızda 2-3 dakika daha pişirin ve üzerine taze fesleğen ekleyerek servis edin.


 

Ekmek

Malzemeler:
1 kg beyaz ekmek unu veya sarı buğday unu
650 ml su
10 gr. yaş maya
1 çorba kaşığı tuz (Çankırı tuzu)
Plastik dinlendirme kabı
Jilet veya tırtıklı keskin bıçak
Streç film
 
Hamurun Hazırlanışı:
Una yavaşça su ilave ederek yoğurmaya başlayın. Yaş mayayı bir kapta su ile eriterek hamura ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Maya direkt tuz ile temas ederse etkisini yitirdiği için tuzu ayrı bir kapta su ile erittikten sonra hamura katın ve 10-15 dakika yoğurun. Hamurunuzu plastik bir kaba alın ve üzerine nemli bir bez veya streç film ile kapatın. Mayalanması için 2 saat oda sıcaklığında bekletin. (Ertesi gün pişirecekseniz buzdolabında bekletin)

Mayalanmış hamuru, üzeri biraz unlanmış tezgaha alın. Parmak uçlarınızla hamuru biraz yayın. Sonrasında kenarlarını bohça gibi içeri doğru katlayın. Ters çevirin ve hamur top haline gelene kadar iki avucunuzun içinde ezmeden yuvarlayın. Tekrar plastik kapa koyup üzerini kapatarak 2-3 saat dinlendirin. Ekmeğinizin gözenekli olması için bu işlemi bir kez daha tekrarlayın ve kabın içinde hafif unlanmış olan kuru bir bezin üzerine koyun. Tekrar mayalanması için 2 saat daha bekletin.

Tashoven’ın Hazırlanması:
Tashoven Taş Fırınınızı 400ºC-450ºC derece olana kadar yakın. Meşe odunları köz haline geldiğinde tabana yayın ve 5-10 dk fırın tabanını ısıtın. Sonrasında pizza çevirme küreğiyle tüm közü dışarı alın ve pamuklu bir bezi ıslatıp sıktıktan sonra çengel küreğe sararak tabanı silin. İnce küller hemen beze yapışacaktır.

Mayalanmış hamuru, unlanmış küreğin üzerine yerleştirin. Jilet veya tırtıklı keskin bir bıçak ile hamura bir kesik atın ve hamuru fırına verin. Fırın kapağını sonuna kadar iterek 35-45 dakika pişirin. Sonrasında çıkarın ve tel bir ızgara üzerinde 45-60 dakika dinlendirin.

Bu pişirme işlemini dilerseniz döküm tencere içinde de yapabilirsiniz. 

Ekmek kendi sıcaklığı ile fırın dışında da pişmeye devam ettiği için fırından çıkan ekmeği soğuyana kadar kesmeyin. Aksi takdirde içi hamur kalır. Afiyet olsun!


 

Pizza Hamuru

1000 gr. pizza unu veya baklava/böreklik un, 10 gr yaş maya, 1 çorba kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı şeker, 3 çorba kaşığı zeytinyağı, 700 ml. Su

Un, büyükçe bir kaba konup ortası havuz yapılır, maya, şeker, zeytinyağı bu havuza konur. Azar azar su ilave edilerek hamur karıştırılır. İyice karışıktan sonra tuz ilave edilecek. Hamurun ele yapışmasını önlemek için eller ıslatılarak 15 dakika yoğurulur. Hamur, pürüzsüz bir kıvama gelince plastik veya ahşap kap içerisinde üzeri kapalı olarak 2 saat dinlendirilir.
Dinlenmiş hamur unlanmış tezgahta 150-200 gr.'lık parçalara ayırılır.Hamur bezeleri geniş bir kap içerisinde birbirine uzak ve bir şekilde ağzı kapalı bir şekilde 1 gün bekletilir.
 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...