Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Kamelya İle Bahçe Dekorunu Tamamla!

Tarih: 23.02.2023 11:19
Kamelya İle Bahçe Dekorunu Tamamla!
Kamelya, temel olarak dinlenmek için kullanılan yapılardır. Bu yapılar, evlerin bahçelerinde, tarlalarda ya da parklarda bulunur.

Kamelya Ne İşe Yarar?

Bahçenizi dekor etmek için kullanabileceğiniz sayısız ürün ve farklı modelleri vardır. Bunlardan biri olarak kamelya ürününü örnek verebiliriz. Kamelya ile bahçenizi aha kullanışlı hale getirebilir, bahçenizde daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Bu sayede hem kapalı alanda yani evde vakit geçireceğiniz zamanı kısaltmış hem de daha kaliteli bir vakit geçirmiş olursunuz. İnsanın doğada vakit geçirmek, dört duvar arasında sıkışıp kalmak yerine dışarıda zaman geçirmek istemesi gayet doğaldır.

Şehirleşme eylemi uzun yıllar önce başlamıştır ve günümüzde artık bizi yeşilliğe hasret bırakır hale gelmiştir. Her yerde binaların yer alması, yaşam alanlarının kentleşesi, yeşil alanların daralmasına neden olmuştur. Doğa ile vakit geçireceğimiz alan sayısı, kentleşme sonucunda her geçen gün daha da azalmaktadır. Bu nedenle bahçesi olan ve bahçesi olduğu için kendini şanslı hisseden insanlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Doğa özlemi, olan yeşil alanın da iyi değerlendirilmesi gerektiğinin bilincine vardırıyor. Evinde bahçesi olan insanlar, bahçede daha verimli vakit geçirebilmek için bahçesini daha donanımlı ve kullanılabilir hale getiriyor.

Sitemizi incelediğinizde bahçenizi düzenlemek ve dekor etmek için aradığınız her malzemeyi bulabilirsiniz. Bahçenizi dekor etmeden önce yabancı ve fazlalık otlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz çim biçme makinesi modellerini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bahçe sulama malzemeleri ile bahçenizi kontrollü ve kolay bir şekilde sulayabilirsiniz. Bahçenizin bakım işlemlerini bitirdikten sonra artık dekor işlemine geçebilirsiniz. Sitemizi incelediğinizde bahçe dekorunda kullanabileceğiniz ürün kategorileri;

·Bahçe çöp kovası
·Bahçe oturma grubu
·Bahçe salıncağı
·Bank
·Kamelya
·Köpek kulübesi
·Piknik masası
·Barbekü & fırın modelleri (barbekü, taş fırın, mangal, odun fırını, şömine soba)

Yukarıda saydığımız bahçe dekorasyon ürünleri bahçenizi daha kullanışlı, görüntü olarak daha estetik hale getirmeniz mümkündür. Bu sayede hem sosyalleşebileceğiniz hem de güncelik hayatın telaşlarını geride bırakabileceğiniz bir yaşam alanı tasarlarsınız. Bahçenizi dekor etmek için kullanabileceğiniz ürünlerden biri olarak Kamelya Çeşitlerini ele alalım. Öncelikle Kamelya Nedir, ne için kullanılır, bu soruları cevaplayalım.
 

Kamelya Nedir?

Günlük yaşamımızda sıkça duyduğumuz hatta kullandığımız bir ürün olan kamelya nedir, tanımlayalım. Kamelya, temel olarak dinlenmek için kullanılan yapılardır. Bu yapılar, evlerin bahçelerinde, tarlalarda ya da parklarda bulunur. Gazebo, Çardak, Kameriye gibi isimlerle de tanımlanan Kamelyalar, genellikle dinlenme amacı ile kuruldukları için ve serinlemek için kurulan yapılar olduğu için üst kısmı kapalı olacak şekilde inşa edilirler. Ancak üst kısmı açık kamelyalar da bulunur. Model olarak geniş seçeneklerin olduğu bir üründür. Modeline göre yan cepheleri açık ya da kapalı, kapılı veya kapısız olabilir. Ayrıca kamelyanın iç kısmında oturmak için yapılan sandalyeler bulunabilir.

Kamelya, tarih olarak oldukça eski zamanlara dayanan bir yapıdır. Dinlenmek için belli alanlarda kurulan yapıtlardır. Aslında kamelya kelimesi, bir çiçeği ifade eder. Bizim yukarıda bahsettiğimiz yapının adı aslında kamelya değil, Kameriyedir. Bu yapılar aynı zamanda çardak olarak da ifade edilir. Kamelya ise, halk dilinde yaygın olarak kullanıldığı için, bu yapıları ifade etmek için kullanılıyor. Bu kısa bilgiyi de verdikten sonra yazımıza devam edebiliriz.

Kamelya yapımında kullanılan malzemeler, ahşap ve demirdir. Demir malzeme kullanılarak yapılan kamelyaların daha sağlam ve dayanıklı olduğu söylense de kullanılan ahşabın türüne göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Bahçenizde olmasını istediğiniz kamelyanın hangi malzemeden olacağı tamamen size bağlıdır. İstediğiniz malzemeden yapılan kamelyaları bahçenizde kullanabilirsiniz.
 

Kamelya Modelleri

Kamelyalar, geniş bir model seçeneğine sahiptir. Kullanacağınız alan göre kamelya modelini seçebilirsiniz. Modeline göre kare, daire, altıgen, dikdörtgen, sekizgen kamelya modelleri olabilir. Tabi modeller, bu saydığımız geometrik şekillerle sınırlı değildir. Satın almayı düşündüğünüz kamelya modellerini inceleyerek bahçenize uygun olanı satın olabilirsiniz.

Şekilsel özelliğin yanı sıra model olarak açık - kapalı kamelya modelleri de bulunur. Açıklık kapalılık durumu, hem yan cepheler hem de üst kısmı için geçerlidir. Bazı kamelya modellerinin üstü açık ya da kapalı olabilir. Bu tamamen sizin seçiminize bağlıdır. Ancak genellikle kamelyaların üst kısmı kapalı olur. Çünkü hem yaz hem de kış aylarında kullanım açısından kapalı olması daha kullanışlı hale getirir.

Bunun yanı sıra kamelyaların kapısız ve Kapılı Kamelya Modelleri de bulunur. Çevresi kapalı olan kamelya modellerinde genellikle kapı ayrıntısı bulunur. Bu model kamelyalar özellikle kış aylarında kullanım için de oldukça idealdir. Çevresi kapalı olduğu için soğuk havanın iç kısmı müdahale etmesi engellenir. Bazı kamelya modellerinde ise kapı ayrıntısı bulunmaz. Kamelyanın yan kısımları açık olduğu için yapının her tarafından iç kısma geçiş sağlanır. Bu model özellikle yaz aylarında, sıcak havadan korunmak ve serinlemek için oldukça idealdir.

Kamelya modelleri, yapımında kullanılan ana malzemeye göre de farklıdır. Ahşap malzeme ya da demir malzeme kullanılarak yapılan kamelyalar bulunur. Bahçenizde Profil Kamelya ya da Ahşap Kamelya modellerinden birini görmek istiyorsanız malzeme faktörüne dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz. Ayrıca son olarak model seçenekleri ile ilgili diyebileceğimiz diğer bir konu kamelya boyutlarıdır. Kamelya modellerinin boyutu, kullanım alanına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin şehir içinde insanların dinlenmesi için kurulan kamelyanın boyutu alacağı insan kapasitesinden dolayı daha büyük olabilir. Sizin bahçeniz için seçeceğiniz kamelyanın boyutu daha küçük olabilir.
 

Kamelya Kullanım Alanları

Dış mekan dekorasyon ürünlerinden biri olarak kamelya ürünlerini değerlendirebiliriz. Kamelyanın ortaya çıkış fikri, insanların dinlenme ihtiyacını giderebileceği, konaklayabileceği bir mekan olmasıdır. Bu nedenle kamelya kullanım alanları, daha çok insanların dinlenme, soluklanma gibi ihtiyacını giderebileceği yerler olmalıdır. Bu alanları şu şekilde sıralayabiliriz;

·Site bahçeleri
·Piknik alanları
·Çocuk parkları
·Şehir içinde belirli mekanlar (toplu yaşam alanları)

ve aklınıza gelebilecek farklı dış mekanlarda da Bahçe Kamelya modeline rastlamak mümkündür. Site bahçelerinde yer alan kamelyalar, daha çok site sakinleri için kullanıma açıktır. Bu nedenle herkesin kullanımını için uygun değildir. Site sakinleri, farklı şekilde kamelyaları değerlendirir. Özellikle ev hanımları, havanın açık ve güneşli olduğu zamanları kamelyada geçirerek günün keyfini çıkarır. Bu rahatlama seansı sadece ev hanımları için geçerli değil tabii. Sıcak havanın keyfini çıkarmak isteyen herkes kamelyada vakit geçirerek günün koşuşturmasından kurtularak rahat bir nefes alabilir.

Site bahçelerinin yanı sıra kamelyaların sık kullandığı alanlar arasında piknik alanları bulunur. Hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen insanların en çok tercih ettiği mekanlar arasında piknik yerleri vardır. Şehrin havasından uzaklaşmak isteyen insanlar, piknik alanlarını tercih ederek doğa ile iç içe bir şekilde zamanı geçirir. Piknik alanları, adından da anlaşılacağı gibi insanların piknik yapması için tasarlanan yeşil alanlardır. Bu alanlarda insanların rahat bir şekilde vakit geçirebilmesi için kamelyalar kurularak, insanların oturması ve rahatça yemeklerini yemesi sağlanır. Bu açıdan bakıldığında piknik alanlarında kullanmak için oldukça ideal yapılardır. 

Çocuk parklarında da kamelyalara rastlamak mümkündür. Çocuklarının eğlenceli vakit geçirmesi için çocuklarını parka getiren anneler, kamelyalarda oturarak hem dinlenme hem de çocuklarını kontrol etme fırsatı bulur. Çocuk parklarındaki kamelyaları sadece ebeveynler kullanmaz. Yolda yürüyüş yapan ve dinlenmek isteyen insanlar da kamelyalarda dinlenme fırsatı bulur. Ayrıca yaşlılarımız özellikle sıcak yaz günlerinde havanın tadını çıkarmak ve sıcak havadan korunmak için yine kamelyaları tercih ederler.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...