Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Güneş Enerjili Lamba Nedir?

Tarih: 17.02.2023 10:49
Güneş Enerjili Lamba Nedir?
Güneş Enerjili Lamba, güç ihtiyacını güneşten aldığı ışınları elektriğe çevirerek karşılayan lamba modelidir. Detaylar blog yazımızda...

Güneş Enerjili Lamba Nedir? 

Güneş enerjili lamba, güç ihtiyacını güneşten aldığı ışınları elektriğe çevirerek karşılayan lamba modelidir. Güneşten gelen ışınlar, hazırlanan sistem sayesinde elektrik enerjisine çevrilir. Böylece herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan kendi enerjisini kendi üreten bir sisteme sahip olmuş olur. Güneş Enerjili Lambalar, hayatımızın pek çok alanında kullanılan bir üründür. Özellikle tasarruf noktasında kullanıcısına büyük bir hizmet veren güneş enerjili lambalar şehirlerin sokaklarında bulunur. Kullanım alanı sadece şehir sokakları ile sınırlı değildir. Evlerin iç ve dış mekanlarında güneş lambaları bulunuyor.

Güneş enerjili lambalar, tasarruf amaçlı kullanılmasının yanı sıra dekorasyon malzemesi olarak da tercih edilebilen bir üründür. Hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda aksesuar olarak ambiyansı tamamlamak için kullanılabilir. Özellikle bahçeli evi olan insanlar, güneş enerjili lambalara bahçelerinde yer verir. Gün içerisinde güneş ışınlarını enerjiye çeviren, bu enerjiyi depolayan lambalar otomatik olarak hava kararmaya başladığında lambalar yanmaya başlar. Bahçenin aydınlanmasını sağlayarak sizin güvende hissetmenize yardımcı olur.  

Bunun yanı sıra bahçede akşamları vakit geçirmeyi seven insanların kurtarıcı ürünlerinden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında bahçesinin keyfini çıkarmak isteyenler, güneş enerjili lambaların yardımı ile bahçenin aydınlanma ihtiyacını gidermiş olurlar. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu lambalar, oldukça pratik bir kullanım sistemine sahiptir. Oldukça da çevre dostudur. Enerji üretim şekli oldukça çevreye karşı zararsızdır. Bu nedenle çevreye karşı duyarlı insanların da kullandığı bir enerji sistemidir. 
 

Güneş Enerjili Lamba Çalışma Sistemi Nasıldır? 

Son zamanların en çok tercih edilen ürünlerinden biri olan Güneş Enerjili Lamba Modelleri, kaynak olarak kendilerine güneşi alır. Gün ışığından aldıkları enerjiyi elektrik enerjisine çevirmeye sağlayan sistemleri sayesinde aktif olarak çalışırlar. Bu lamba modellerinde önemli olan ve çalışmayı sağlayan tem faktör güneş enerjisidir. Güneş enerjisini invertörler yardımı ile güce çevirirler.

Sistemin nasıl işlediğinin açık bir şekilde anlaşılması açısından invertör nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi sorulara cevap verilmesi gerekir. En kısa tanımı ile invertör (inverter); güç çevirici olarak ifade edilebilir. Solar enerji sistemi enerji üretmeye başladığında enerji akımının yönü ve akım hızı gibi faktörler kontrolsüz bir şekildedir. Inverter sayesinde kontrolsüz olan bu enerji akımı, güce çevrilir. Doğru akım olarak adlandırılan enerji akımı invertör ile alternatif akıma döndürür. Kontrol altına alınan enerjinin aynı zamanda depolanması da kolaylaşır. Böylece solar enerji sistemi sayesinde doğal yollardan elektrik enerjisi elde edilmiş olur.  

Güneş enerjili lamba sistemi için de bu döngü söz konusudur. Özellikle dış mekânda kullanılması tercih edilen lambalar, gün boyu güneşten gelen ışınları enerjiye çevirerek batarya kısımlarında depolarlar. Yeteri kadar elektrik enerjisi elde edilmesi ile güneş enerji sistemine sahip lambalar yani Solar Lamba modelleri kendi enerjilerini üretmiş olurlar. Hava kararmaya başladığında ise hiçbir elektrik enerji kaynağına ihtiyaç duymadan aydınlatma işlevini gerçekleştirirler.  

Böylece bahçenizin aydınlanmasını sistematik olarak sağlamış olursunuz. Emek açısından kurulumu dışında müdahale etmeniz gereken bir durum yoktur. Düzenli olarak enerjilerini kendileri üretir. Akşam olduğunda ise ürettikleri enerjiyi kullanarak bahçenizi aydınlatır. Elektrik kesintisi sırasında herhangi bir mağduriyet durumu yaşamazsınız.
 

Güneş Enerjili Lamba Özellikleri Nelerdir? 

Dünya üzerindeki her bir maddenin belli başlı özellikleri vardır. Güneş enerjili lamba ürünün de sahip olduğu belli başlı özellikleri bulunur. İlk özellik olarak yüzey gerilimlerinden bahsedebiliriz. Yüzey gerilimi, enerji akımı sırasında yüzey katmanının esneklik göstermesi ile alakalıdır. Yüzey gerilim özelliği, zeminin esnek bir tabakaya çevrilmesini sağlar. Güneş enerjili lambanın sahip olduğu yüzey gerilim değeri, 1000 Vac olarak ifade edilebilir.

Güneş enerji sistemine sahip lambalar, her gün düzenli olarak enerji üretim işlemini gerçekleştirdikleri için bataryalarının yapıları oldukça önemlidir. Çünkü bataryalarının sağlam bir yapıya sahip olması gerekir. Aksi takdirde üretilen elektrik enerjisi uygun bir şekilde depolanamaz. Böylece Güneş Lambası da işlevlerini yerine getiremez. Bu lamba modellerinin sahip olduğu bataryaların yapısı oldukça sağlamdır. Kullanıcısına uzun ömürlü bir hizmet kalitesi sağlamasının temel sebeplerinden biri de budur.

Ayrıca bataryada bulunan enerjinin derecesine göre lambaların ışık saçma derecelerinde de farklılık meydana gelir. Batarya direnci iyi olan lambalar enerji ihtiyaçlarını sahip oldukları batarya üzerinden karşıladıkları için pilleri de çok fazla zarar görmez.  

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bahçe Lambaları, bataryaları sayesinde  ölçülü derecede şarj olurlar. Aşırıcı derecede şarj olma gibi bir durum söz konusu olamaz. Ortalama bir hesaplamadan bahsedeceksek, güneş enerjili bir lamba bir günlük verimli dolumu ile 1 hafta aydınlatma işlevini gerçekleştirebilir. Haftanın son günlerinde yaydığı ışığın enerjisi düşük olsa da yine de aydınlatır. 

Kalitesi ve markasına göre değişse de genel olarak bir güneş lambasının pil ömrünün ortalama 3 yıl olduğunu söyleyebiliriz.
 

Güneş Enerjili Lamba Nerelerde Kullanılır?

Kolay ve pratik kurulumu ile tercih edilen bir ürün olan güneş enerjili lambalar sadece ülkemizde kullanılan bir ürün değildir. Ülkemizde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olmasının yanı sıra dünya genelinde de kullanılıyor. Üstelik en fazla tercih edilen enerji sistemleri arasında da yerini alıyor.

Güneş enerjili lamba modellerine talebin bu kadar fazla olmasının temel sebebi kolay kullanımıdır. Daha doğrusu kullanımında emeğin sadece sistemin kuruluş zamanında verilmesi, daha sonraki süreçte kendi kendine yetebilen bir sisteme sahip olduğu için müdahale gerektirmemesi, tercih edilme sebepleri arasındadır. Hem enerjisini kendi üreten bir sisteme sahip olması hem de otomatik bir şekilde çalışması güneş enerjili lambalara olan ilginin her geçen gün daha da artmasına yol açmaktadır.

Peki, güneş enerjili lamba ürünleri nerelerde kullanılır? Güneş Enerjili Lambaların Kullanım Alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:  

* Sokaklar 
* Evin Bahçeleri 
* Oteller 
* Toplu Konutlar 
* Alışveriş Merkezleri 
* Parklar 
* Rezidanslar 

Saydığımız bu mekanların yanı sıra farklı mekanlarda da yine güneş enerjili lambaları görebilirsiniz. Özellikle toplu yaşam alanlarında kullanılması, pratik ve işlevsel yapısından dolayıdır. Çok fazla bakıma ihtiyaç duyan bir yapıya sahip olmadıkları için kullanım için tercih edilebilirler.
 

Güneş Enerjili Lambanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Hayatımızda önemli bir yere sahip solar enerji sistemlerinden biri olan güneş enerjili lambaların sağladığı faydalar vardır. Bu faydalardan şu şekilde maddeleştirebiliriz.  
 

Tasarruflu 

Güneş enerjili lamba kullanmak, size iki türlü bir tasarruf sunar. İlk tasarruf enerji tasarrufudur. Bu lambalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi enerjilerini kendi sistemleri üzerinden elde edebilecek bir düzeneğe sahiplerdir. Böylece çalışmak için ayrıca bir elektrik güç kaynağına ihtiyaç duymazlar. Diğer tasarruf ise maddi tasarruftur. Lambaların çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiye para ödemek zorunda kalmazsınız. Size hem enerji hem de mali açıdan büyük fayda sağlar. 

Ayrıca güneş enerjili lambaların kurulumu ve fiyatı sanıldığı kadar pahalı değildir. Kurulumunun kolay olması da tercih edilmesini sağlayan bir diğer unsurdur. Bu lambalar için En Ucuz Solar Bahçe Aydınlatma seçeneği de diyebiliriz. 


Dekoratif 

Evinizde ya da bahçenizde kullanabileceğiniz bir dekor ürünü olabilirler. Aydınlanmayı sağladıkları gibi bahçenizin ya da kullanıldığı alanın daha estetik görünmesine katkıda bulunur. 


Çevre Dostu 

Solar enerji sistemleri, enerji üretimi yaparken çevreye zarar verecek herhangi bir eylemde bulunmaz. Enerji çevirdikleri kaynak doğal enerji kaynağı olduğu için, enerji oluştururken çevreyi olumsuz etkilemeyecek şekilde gerçekleştirirler.

Güneş enerjili lamba seçeneklerini incelemek için dilerseniz Yapı Bahçe sitemizdeki Solar Aydınlatma kategorisini online ziyaret edebilirsiniz. 

 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...