Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Esnek Güneş Paneli Nedir?

Tarih: 07.02.2023 11:34
Esnek Güneş Paneli Nedir?
Esnek güneş paneli, biçimi sebebiyle farklı alanlarda kullanım için oldukça idealdir. Adından da anlaşılacağı gibi esnek bir yapıya sahiptir.

Güneş Paneli Ne Demek?

Güneş paneli çeşitlerinden biri olan Esnek Güneş Paneli, güneş ışınlarından enerji üretiminde kullanılan solar enerji sisteminin bir parçasıdır. Esnek güneş panelinin ne olduğuna geçmeden önce kısaca güneş panelinin ne olduğu hakkında bilgi verelim. Sistemin nasıl çalıştığının anlaşılması açısında bu açıklama önemli olabilir. Çünkü "Güneş Paneli Nedir?" sorusunun cevabını tam olarak kavrayabilirsek, onun bir çeşidi olan esnek güneş panelinin de ne olduğunu daha iyi anlayabiliriz.  

Enerji üretiminde sürekli olarak gelişen bir teknoloji ağı oluşturuluyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise enerji üretiminde kullanılan kaynakların tükenme riski ile karşı karşıya gelmesidir. Tükenebilen enerji kaynaklarına örnek olarak nükleer enerji, petrol, bor, fosil yakıtlar vs. gibi doğada bulunan enerjileri verebiliriz. Bu enerji kaynakları, enerji üretiminde kullanılan, büyük bir önem derecesine sahip olan kaynaklardır. Ancak bu enerji kaynaklarının en büyük dezavantajı tükenebilme olasılıklarının olması ve enerji elde edilmeye çalışılırken çevreye verilen tahribattır. Bunun altında yatan temel sebep ise biliçsizce tüketimdir. Bu maddeler doğadan elde edildiği için, çıkarılma ve işlenme sürecinde çevreye ve ekosisteme de ağır riskler oluşturuyor. 

Enerji kaynakların tükenme tehditi ile karşı karşıya gelmesi ve çevreye verdiği ağır tahribat, farklı enerji kaynaklarına yönelim sağlanmasına sebep olmuştur. Bu noktada karşımıza çıkan alternatif ise yenilenebilir enerji kaynakları olarak ifade edilen güneş, rüzgâr ve jeotermal enerji kullanılarak enerji üretimine devam ediliyor. Enerji elde etmek için kullanılan teknolojik aletler de yenilenebilir enerji kaynaklarına göre güncellenerek, enerji üretimin devamlılığı sağlanıyor. Güneş paneli adından da anlaşılacağı gibi, güneş enerjisinden yararlanmak için kullanılan teknolojik sistemlerden bir tanesidir.  

Güneş Paneli sayesinde güneşten dünyaya gelen ışınlar enerjiye çevrilerek ısı ya da elektrik üretiminde kullanılıyor. Işınlar, panelin üst kısmında bulunan güneş hücreleri ile temas haline geçtiğinde ışınlar, elektrik akımına dönüşür. Oluşan bu doğru akım ile elektrik ile çalışan tük teknolojik aletleri çalıştırarak kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Güneş panellerinin dayanıklılık oranı oldukça yüksek olduğu için uzun süre kullanılabilir. 
 

Esnek Güneş Paneli Nedir?

Güneş paneli çeşitlerinden bir tanesidir. Diğer Güneş Paneli Çeşitleri şu şekilde ifade edilebilir: Monokristal Güneş Paneli, Polikristal Güneş Paneli, ince film güneş paneli ve saydam güneş panelidir. Saydığımız bu güneş panelleri arasından kullanım alanı en geniş modellerden biri de esnek güneş panelidir. Esnek Güneş Paneli, yapısı sayesinde farklı alanlarda kullanım için oldukça idealdir. Adından da anlaşılacağı esnek bir yapıya sahiplerdir. Eğimli çatı sahiplerinin en çok tercih ettiği güneş paneli modelidir. Kubbe tarzı çatıların eğiminden dolayı, esnek güneş panel tercih edilmesi doğru bir karar olabilir. Eğimli çatılar için güneş paneli montaj işlemi oldukça zahmetli bir işlemdir. Esnek güneş paneli düz çatılar için de kullanılabilir. 

Esnek güneş panelinin bir diğer yapısal özelliği de dayanıklı olmalarıdır. Kırılmaz bir yapıya sahip oldukları için uzun ömürlü bir kullanım hizmeti sunarlar. Güneş paneli sisteminin montaj işlemi, süreklilik içermez. Tek seferde yapılan montaj kurulumundan sonra uzun yıllar boyunca solar enerji sistemini aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Bunun en önemli sebeplerinden biri de solar panellerin dayanıklılık seviyesidir. Dayanıklılık seviyeleri oldukça yüksek olduğu için kullanıcısına kaliteli ve uzun vadeli bir hizmet sunar. 

Esnek güneş sisteminde kullanılan malzeme silikon olduğu için hafif olarak ifade edilebilecek bir ağırlığa sahiptir. Ağırlık oluşturacak alüminyum malzeme olmadığı için kolayca taşınabilir. Paneli oluşturan hücrelerin ana malzemesi, silikondur. Bu nedenle oldukça hafiftir. Taşıması kolaydır.  

Kolay taşınabilir, dayanıklı ve monte edileceği zemine uyum noktasında oldukça pratik bir malzeme olduğu için kullanıldığı alanlar da geniştir. Örneğin tekne, yat gibi deniz araçlarında, elektrikle çalışan bisikletlerde, otobüs duraklarında ve sayabileceğimiz pek çok farklı alanda değerlendirilebilir. 

Genel olarak esnek güneş panelinin yapısal özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahsettik. Diğer solar enerji sistemlerinden daha kullanışlı bir yapıya sahip oldukları için çokça tercih edilmektedir. Peki, esnek güneş paneli, Solar Enerji Sistemi kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor?
 

Esnek Güneş Paneli Kullanımının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yukarıda esnek güneş panelinin sahip olduğu özellikleri sıraladık. Bu özellikler aynı zamanda esnek güneş panelinin kullanıcısına sunduğu avantajlardır. Sahip olduğu özelliklerinin kullanıcısına kaliteli hizmet sunuşu aynı zamanda kullanıcısının sunduğu avantajlardan yararlanmasına da olanak sağlar. 

Esnek güneş panelinin kullanıcısına sağladığı avantajlardan ilki kolay montajdır. Genel olarak solar sistemi tesisat işlemi, usta kişiler tarafından yapılsa da montaj esnasında bazı sorunlar baş gösterebilir. Esnek güneş panelini monte ederken en az hasarla işlemi gerçekleştirirsiniz. Bunun önemli iki sebebi vardır. İlk sebebi, esnek yapısı sayesinde eğimli çatılara bile kolayca monte edilebilir olmasıdır. Eğimi bulunan çatılara solar enerji sistemi monte edilişi emek isteyen bir işlemdir. Ancak bu durum esnek güneş paneli için geçerli değildir. Monte işlemi, kolayca gerçekleştirilebilir. Diğer sebebi ise, ağırlıktır. Solar Panel çeşitleri arasında güneş panelleri daha hafif yapısıyla öne çıkar. Monte işlemi sırasında paneli kolayca hareket ettirebilir, istediğiniz gibi çevirebilirsiniz.  

Hafif yapıda olmasının monte işleminin yanı sıra başka alanlarda da sunduğu avantajlar söz konusudur. Diğer solar panellere göre daha hafif olan esnek solar paneller seyyar enerji kaynağı olarak ifade edilebilir. Hafif olması, aynı zamanda kolay taşınabilir olmasını da sağlar. Böylece enerji ihtiyacı duyduğunuz her yere mekân fark etmeden taşıyabilirsiniz. Mekân kavramını sadece yerleşke ya da evin çatısı olarak düşünmeyin. Bu mekanların yanı sıra elektrik kullanımına ihtiyaç duyabileceğiniz her alanda esnek güneş panellerini kullanarak kendi enerjinizi üretebilirsiniz. Bu sayede hem enerjiden hem de elektrik faturasından tasarruf etmiş olursunuz. 
 

Esnek Güneş Paneli Kurulumu Nasıl Yapılır? 

Esnek güneş panelinin kolay kurulabilir bir yapıya sahip oluşu, tercih edilmesini sağlayan önemli avantajlarından bir tanesidir. Taşıması kolay olduğu için her an, her yerde esnek güneş panelini kullanabilirsiniz. Elektrik hattı olmayan bir mekanda iseniz esnek güneş paneli ile kendi elektriğinizi üretebilir, elektrik ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Özellikle doğa yürüyüşü yaparken ya da denize doğru açıldığınız teknede bile esnek güneş panelini kullanabilirsiniz. Ya da karavanınızla uzun bir yolculuğa çıktığınızda sizi hem elektrik hem de ısı enerji ihtiyacınızı karşılamada size yardımcı olabilir. Bu açıdan baktığımızda oldukça ergonomik bir yapıya sahiptir diyebiliriz.  

Esnek Güneş Paneli Kurulumu, özel yapışkanlar ile gerçekleşmektedir. Kullanmak istediğiniz zemine özel yapışkanlar ile monte edebilirsiniz. Böylece kurulumunu tamamlamış olursunuz. Ayrıca tente üzerinde kullanacaksanız yapıştırma işlemi yapmadan da kullanabilirsiniz. Esnek güneş panelleri, verimlilik açısından oldukça yüksek standartlara sahiplerdir. Esneme payı sayesinde eğimli zeminlere uyum sağlayabilir. Esnek güneş panellerinde esneme payı %20 kadardır. Ayrıca özel bir bakım işlemine de ihtiyaç duymazlar. Özellikle dış ortamlar için kullanılması uygun olan bir panel sistemidir. Dış mekanlarda kullanılabilir olmasının sebebi ise sahip olduğu Flexi yüzeydir. Su temasına karşı oldukça dayanıklı olan esnek güneş panelleri çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...