Favorilerim
Tüm Türkiye'ye Ücretsiz Kargo Avantajı.

Budama Makası Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Tarih: 21.02.2023 11:33
Budama Makası Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Budama işlemi meşakkatli bir süreçtir. Bitkilerin sağlıklı ve verimli gelişimleri adına kullanılacak Budama Makasını doğru seçebilmek bu noktada çok önemlidir.

Budama Makası Nedir?

Budama, bitkilerin gelişim sürecinde güçlenmeleri, hızlı bürümeleri ya da şekil almaları adına yapılan işlemdir. Aynı zamanda çiçek ve meyve miktarların artırılmasında yönelik yapılan işlemlerden birisidir. Budama işlemleri atlanmadan belirli aralıklarda yapıldığında, bitkilerin daha sağlıklı büyüme göstermeleri gözlemlenebilir. Aksi halde hastalıklı ve güçsüz bitkiler ile karşılaşma riski daha fazla olmaktadır. Bu sebeple de bahçe ve bitki bakımında budama işlemi ayrı bir yere sahip olmaktadır.

Budama Makası ise bu işlemi gerçekleştirmede yardımcı aletlerden birisidir. Budama makasları kullanılan alanlara göre farklılık göstermektedir. Çeşitlerinin çok olduğu budama makası modelleri arasından seçim yapmak da hali ile zor olabilir. Dolayısıyla da seçim aşamasında belirli kriterlere dikkat edilmelidir. Budama Makası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli? Neden budama makasına ihtiyaç duyulur? Bu yazımızda bu konuları ele almaya çalışacağız.
 

Budama İşlemi Neden Yapılır?

* Verimli ürün elde edebilmesi,
* Ağaçların düzgün şekil alabilmesi ve gelişim göstermesi,
* Zayıf ve hastalıklı dalların ayıklanması,
* Bitkilerin verimli oldukları dönemlerin süresinin uzatılması,
* Düzenli olarak ürün elde edilebilmesi,
* Verimsiz alanların bitkinin geri kalanını etkilemesinin önlenmesi,
* Zayıflayan ağaç ve bitkilerin güçlenmesinin sağlanması,
* Fazla dalların iç kısımlarda kalan dalların gün ışığını kesmesinin önlenmesi,

gibi nedenlerden dolayı bahçe bakımında budama işlemi önemli olmaktadır. Budama işleminin belirli aralıklar ile yapılması sayesinde sağlıklı ve güçlü bitkiler elde edilebilir.
 

Budama İşlemi Ne Zaman Yapılmalı?

Budama işlemi bitki türü ve hava koşullarına göre farklılık gösterebilmektedir. Meyve ağaçları için ayrı farklı bitkiler için ayrı dönemlerde budama işlemi gerçekleştirmek gerekli olmaktadır. Ilıman bir bölgede kış şartları çok sert geçmeyeceği için budama işlemi sonbaharda yaprakların dökülmesinin ardından yapılırken, kış şartlarının sert geçtiği karasal bölgelerde ise kar ve donma olaylarının sonlanmasını beklemek bitkilerin soğuk havaların etkilerinden zarar görmemesi adına önemlidir. Bu bölgeler için daha çok soğukların etkisi azaldığı ve bitkilerin uyanmalarından hemen önce budama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayede budama işleminin ardında budanan bölgelerin dondan zarar görmesi önlenebilir.

Meyve ağaçlarında kış döneminde budama işleminin yanı sıra bu dönem kadar yoğun olmamak kaydıyla yaz başlangıcında tekrar budama işlemi gerçekleştirilebilir. Bu dönemlerde daha çok, yeni gelişim gösteren bitkilerin şekil almasında etkili olması için işlem gerçekleştirilmektedir. Dalların eğilmemesi ve açılarının genişletilmesi adına etkili olabilen kullanılan bir yöntemdir. Yaşlı ağaçlar için ise yaz başlangıcında budama işlemi yalnızca iç dalların gün ışığı alması için ufak işlemler gerçekleştirilebilir. Dalların her birinin eşit verim alabilmek adına kullanılan bir yöntemdir.
 

Budama Makası Modelleri?

Budama Makasları bitkilerin sağlıklı ve verimli gelişimleri adına kullanılan araçlardır. Budama işlemleri özellikle bahçe bakımı ile ilgilenen kişiler için sıkıntılı olabilecek süreçlerdir. Bu süreçte en büyük yardımcılar budama makasları olmaktadır. Budama makası modelleri ağız yapılarına göre iki farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bunlar; bypass budama makası ve anvil budama makası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bypass budama makası; daha çok yeşil dallar üzerinde işlem yapılacağı zamanlarda ve net kesim elde etmek istenildiği zamanlarda kullanıma uygun modellerdir.

Anvil budama makası; ölü dal ve sert yüzeylerde budama işlemi gerçekleştirmek için kullanılan modellerdir. Ayrıca bu model, Akülü Budama Makası çeşitlerini de barındırması sebebiyle süreden tasarruf edilmesini sağlar.
 

Budama Makası Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bitkilerin budama işleminden zarar görmemesi için bilinçli bir şekilde işlemde bulunulmalıdır. Bunun için de doğru bir budama makasına sahip olmak önemlidir. Budama makası seçimi yapılırken üç açıdan ele alınması daha doğru bir seçim yapılmasında etkili olmaktadır. Kolay kullanım ve etkili sonuç elde etmek için bu üç faktöre önem vermeniz daha doğru olabilir. Buna göre bir budama makasının ihtiyaçları karşılaması için;

* Kullanım kolaylığı sunması
* Ergonomik yapıya sahip olması
* Kaliteli ve fiyatlandırmanın bütçeye uygun olması

gibi hususlar öncelikli dikkat edilecek olan özelliklerdendir. Bunların yanı sıra genel olarak bir Budama Makası Seçimi yapılırken dikkat edilecek diğer hususlara bakacak olursak;

Sahip olacağınız budama makası modelinin ergonomik olması, ele tam oturması ve saplarının özel nitelikli olması kullanım kolaylığı açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle bahçe bakımında ve fazla ürün üzerinde budama işlemi gerçekleştirileceği zamanlar için bu nitelik kolaylık sunmaktadır.

Kullanacağınız budama makasının dal yapısına uygunluğu da önemlidir. İnce uca sahip ürünler için kullanılan bir modeli kalın ve kabuklu alanların budama işlemlerinde kullanma imkânı bulunmamaktadır. Burada önemli olan ihtiyaca uygunluğa özen gösterilmesi gerektiğidir.

Ek özellik olarak gizli yay mekanizması olmasına dikkat edilebilir. Burada amaç, hastalıklı dalların budanmasının ardından sağlıklı dallara bu hastalıkların bulaşmasını engellemektir. Çift Ağızlı Budama Makası modellerinin de sayesinde sağlıklı dalların zarar görmesi engellenebilir.

Bunların dışında seçiminiz etkileyecek bir diğer husus ise kullanacağınız ürünün sahip olacağı özelliklerdir. Başarılı bir budama işlemi gerçekleştirmek için budama makasında bulunması gereken özellikler;

Seçim yapacağınız makas modelinin eğimi de önemli olabilmektedir. Yatay eğimli bir yapıya sahip olan budama makası kullanım kolaylığı sunmaktadır. Yatay işlemler için daha etkili olabilir. Dikey eğimli makaslarda ise bilek hareketlerinde daha fazla kolaylık sağlanmaktadır.

Ayarlanabilir cıvataya sahip modelleri tercih etmeniz işlem yapacağınız bitkiye göre uyumlu hale getirebilme imkanı sunabilir.

Kullanacağınız ürünün kullanımda gerekli teknik ve uygulama adımlarının yer alması artı bir avantaj sunacaktır.
Soğuk bir alanda işlem gerçekleştirecekseniz, karbon fiber kaplı özellikte modellere öncelik verebilirsiniz.
 

Budama Makası Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Kullanılan budama makasları bakımı yapılmadığı takdirde zamanla körleşmeye ve paslanmaya başlayabilir. Budama Makası Temizliği için gerekli tüm adımlar uygulandığında makasınız uzun süreli kullanım imkânı sunacaktır. Ürünün kesme yetisini kaybetmesine kadar oluşabilecek zararların önlenmesi adına temizliğinin yapılması gerekmektedir. Temizlik işlemlerine ilk olarak makası dezenfekte etmek ile başlayabilirsiniz. Üründe oluşabilecek paslanmaların ve mevcut kirlerinden arınmasının en etkili yolu bu adımdır. Bunun için çamaşır suyundan yardım alabilirsiniz. Bir kovada suya karıştıracağınız çamaşır suyu ile bu duruma çözüm üretebilirsiniz. Ayrıca bu sayede paslanmaları önleyeceğiniz için de ani yaralanmalarda meydana gelebilecek enfekte durumlarından da korunmuş olursunuz. Belirli aralıklarla makasın yağlanması da kullanımında oluşabilecek aksamalar ve parçaların zamanla işlevlerinin kaybedilmesinin önlenmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca budama işleminin ardından ürününüzü ortada bırakmak yerine belirlediğiniz bir alana kaldırmanız daha doğru bir adım olabilir. Budama makaslar metal yapılara sahip olmasından dolayı, ıslanabileceği yaş ve rutubetli alanlarda tutmamalısınız. Islanan ve nemli alanlarda tutulan ürünler zamanlar paslanmalara ve işlevlerini kaybetmeye başlayabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kuru alanları tercih edebilirsiniz. 
 

Budama Makası Fiyatları

Budama makası modellerinin fiyatlandırılması üzerinde, markası ve ek özellikleri etkili olabilmektedir. Kaliteli bir ürüne sahip olmak için belirli bütçe ayırmanız gerekmektedir. Ürünün ergonomik yapıda olması, çift taraflı kullanabilir olması ve malzemelerinin kalitesi fiyatlandırma üzerinde etkilidir. Sizler de ihtiyaçlarınıza en uygun budama makası modeline sahip olmak için Yapibahce.com'da yer alan modelleri inceleyebilirsiniz. Güvenli alışveriş ile aradığınız ürünlere sahip olabilirsiniz. Yapı Bahçe, Budama Makası Fiyatları konusunda da uygun ödeme koşullarını sizlere sunmaktadır.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...